P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/BF/415-54/GJ/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2006, sygn. 1421/BF/415-54/GJ/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art.217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. /, art. 13 pkt 9, art. 41 ust. 1 , 1a , art. 41a oraz art. 42 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. / w związku z wnioskiem z dnia 27.12.2005r./ data wpływu do tut. Organu ? 30.12.2005r./ w sprawie sposobu rozliczania dochodów w podatku dochodowym z tytułu kontraktu menedżerskiego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą a ponadto zamierza podpisać kontrakt menedżerski. Czy jest to działalność osobiście wykonywana ? Jaką stawką podatku dochodowego należy opodatkować przychody?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy działalność w zakresie usług menedżerskich należy do działalności osobiście wykonywanej określonej w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./ wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są:

1. określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy ? przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej,

2.określone w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy ? przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Artykuł 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia rodzaje przychodów zaliczanych do działalności wykonywanej osobiście. Wśród nich znajdują się :

w pkt 9 przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane w ramach zawieranych kontraktów menedżerskich, niezależnie od tego czy są zawierane w ramach prowadzonej działalności czy też nie , zawsze będą stanowić przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Powyższe rozróżnienie przychodów ma wpływ na sposób ich rozliczenia. W odniesieniu do przychodów wymienionych w art. 13 ustawy ustawodawca wprowadził szczególne zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Przepisy prawa podatkowego nakładają na płatnika czyli według definicji osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej/ art. 8 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm./, który dokonuje wypłaty należności m. in. z tytułu działalności określonej w art. 13 obowiązek obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm./ płatnicy, którzy dokonują wypłaty należności m. in. osobom, które osiągają przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązani są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy oraz pomniejszonej o składki potrącane przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z art. 41a ustawy płatnicy na wniosek podatnika obliczają i pobierają w ciągu roku wyższe zaliczki na podatek dochodowy , stosując zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30% i 40 %.

Płatnik, który pobrał w/w zaliczkę zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy przekazuje kwotę zaliczki w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu , w którym pobrano zaliczkę na rachunek urzędu skarbowego , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika składając deklarację PIT-4. W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik obowiązany jest przesłać podatnikowi informację o wysokości dochodu PIT-11/8B, który stanowi dla podatnika podstawę do wykazania dochodu w zeznaniu rocznym.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy Organ podatkowy potwierdza stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sposobu rozliczania podatku dochodowego. Kwestia dotycząca opodatkowania tych usług podatkiem od towarów i usług nie jest przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia, gdyż postanowienie dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia

Urząd Skarbowy w Pruszkowie