Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatk... - Interpretacja - OG/005/30/PDII/415-15/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. OG/005/30/PDII/415-15/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 27.01.2006r WSW dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zapomogi wypłaconej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku wynika, że WSW przyznał swojej pracownicy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapomogę z powodu trudnej sytuacji materialnej. Według załączonego do prośby o zapomogę oświadczenia średni dochód brutto na członka pięcioosobowej rodziny wynosi 881,55zł. Pracownica ma na utrzymaniu troje dzieci, z których jedno dziecko jest studentem, zamieszkuje poza domem rodzinnym i wymaga ciągłego finansowania, kolejne dziecko jest uczniem liceum. Najmłodsze dziecko jest alergikiem i wymaga ciągłej specjalistycznej opieki, przyjmowania leków i stosowania specjalnej diety.Do wniosku załączono zaświadczenie lekarskie potwierdzające powyższe.

Czy na podstawie złożonego zaświadczenia lekarskiego można wypłacić tj. zapomogę bez podatku

Wypłacona zapomoga z Funduszu Świadczeń Socjalnych powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ wniosek nie określa jednoznacznie, że zapomoga ma być wypłacona w związku z chorobą dziecka, ale jest podany szereg innych przyczyn, w związku z którymi świadczenie ma być wypłacone.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku:
1. indywidualnych zdarzeń losowych;
2. klęsk żywiołowych,
3. długotrwałej choroby lub śmierci,do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280,00 zł., z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Wprawdzie ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "zdarzenie losowe" ale zgodnie ze znaczeniem, jakie ma ono w języku potocznym określamy je jako zdarzenie zależne od losu - kolei, wydarzeń życia. Zatem zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działanie sił przyrody, np. klęsk żywiołowych, ale również działaniem ludzi, pod warunkiem, że zachowane są przesłanki losowości tzn. musi zachodzić zdarzenie nieprzewidywalne, niezależne od woli człowieka i nie do uniknięcia mimo zachowania należytej staranności. Zatem niezbędne jest tutaj ustalenie powodu ustalenia zapomogi, natomiast inne sytuacje, nie objęte przepisami ustawy nie mają wpływu na nabycie prawa do zwolnienia.Ustawodawca enumeratywnie wymienił przypadki, których wystąpienie umożliwia zwolnienie zapomogi od podatku. Zwolnienie nie przewiduje przypadku zaistnienia trudnej sytuacji materialnej. Złożony przez pracownicę wniosek załączony do zapytania wyraźnie określa prośbę o przyznanie zapomogi w związku z trudną sytuacją materialną, na którą składa się szereg różnych przyczyn tj. jedno dziecko studiuje i wymaga ciągłego finansowania, drugie jest uczniem III klasy LO i wymaga również finansowania, trzecie jest dzieckiem alergicznym, wymaga specjalistycznego leczenia, przyjmowania leków i stosowania specjalnej diety. We wniosku pracownica podkreśla, że pomoc finansowa pozwoli jej na spłatę zadłużenia oraz zabezpieczenie realizacji podstawowych potrzeb rodzinnych. Wobec powyższego, zapomoga otrzymana z tyt. trudnej sytuacji materialnej nie będzie korzystać ze zwolnienia zawartego w w/w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 27.01.2006 r. jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach