Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), ... - Interpretacja - PDF/415/34/2005/2006 PBB1/415-124/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.01.2006, sygn. PDF/415/34/2005/2006 PBB1/415-124/06, Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w części dot. możliwości opodatkowania w 2006 roku podatkiem liniowym w wysokości 19 % Pana dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej oraz dochodów z tytułu umowy o pracę, jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 03.11.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju wpłynął Pana wniosek uzupełniony pismem z dnia 23.11.2005 r. oraz pismem z dnia 18.01.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w spółce cywilnej "......." oraz dochodów z tytułu umowy o pracę.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa

( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej ......... Zarówno Pan jak i wspólnicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. ........ zajmującej się organizacją bukmacherskich zakładów wzajemnych, na tych samych warunkach i w tej samej komórce organizacyjnej. Jak wynika z informacji zawartej w przedmiotowym wniosku, zatrudniony jest Pan na stanowisku specjalisty ds. kontroli wewnętrznej. W ramach stosunku pracy Pan i jego wspólnicy wykonują te same czynności.

Natomiast przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest świadczenie usług transportowych i handlu na rzecz spółki ....... Z pisma z dnia 18.01.2006 r., uzupełniającego wniosek z dnia 23.11.2005 r., wynika, że zarówno w 2005 roku jak i obecnie żaden ze wspólników firmy ......... w ramach stosunku pracy nie wykonywał i nie wykonuje usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej.

Przedmiotem Pana wniosku o wydanie interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego jest zapytanie o możliwość opodatkowania w 2006 roku wszystkich swoich dochodów ( dochodów z działalności gospodarczej i dochodów z tytułu umowy o pracę ) podatkiem liniowym w wysokości 19 %. We wniosku zawarte jest również pytanie, czy w przypadku opodatkowania Pana dochodów podatkiem liniowym, pozostali wspólnicy spółki muszą zadeklarować opodatkowanie swoich dochodów osobistych w tej samej formie, czy też któryś ze wspólników może pozostać przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wyrażając w powyższej sprawie swoje stanowisko uważa Pan, iż ma prawo skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19 % dochodu ze wszystkich źródeł Pana dochodów , nawet w przypadku, gdyby któryś ze wspólników z takiego prawa nie skorzystał. Uzasadnieniem powyższego jest fakt, w Pana ocenie, że pomimo świadczenia usług i prowadzenia sprzedaży na rzecz obecnego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykonywane obecnie czynności w ramach działalności gospodarczej nigdy nie należały do Pana czy wspólników obowiązków pełnionych w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jedn. tekst : Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Z kolei ust. 3 art. 9a mówi, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku

podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany

do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku

i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa

w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Stosownie natomiast do przepisu art. 30c ust. 1 tej ustawy, obowiązującym od 01.01.2004 r., podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Przy czym ust. 6 tego artykułu wskazuje, iż dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą może wybrać opodatkowanie według stałej 19 % stawki podatku dochodowego, jeśli w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego złoży pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Natomiast utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym następuje, jeżeli w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w spółce niemającej osobowości prawnej podatnicy uzyskają przychody z wykonywania na rzecz kontrahentów tych samych czynności, które wykonywali dla nich w roku poprzednim albo wykonują aktualnie jako ich pracownicy. Stąd z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać ci podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, dla którego wykonywali lub wykonują czynności odpowiadające czynnościom będącym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Odnosząc brzmienie ww. przepisów do przedstawionej sytuacji należy stwierdzić, że usługi wykonywane przez Pana w 2005 roku w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w spółce ...... nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi przez Pana i wspólników spółki na rzecz pracodawcy w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i dlatego też osiągnięty przez Pana w 2006 roku dochód z działalności gospodarczej może być opodatkowany według stałej 19 % stawki podatku dochodowego ( podatkiem liniowym ).

Jednakże w przypadku uzyskania w 2006 roku przychodu z działalności gospodarczej na rzecz kontrahenta - spółki "..............." z tych samych czynności, które Pan lub pozostali wspólnicy spółki ........ wykonywali w 2005 roku lub będą wykonywać w 2006 roku jako pracownicy przedsiębiorstwa "................", straci Pan prawo do opodatkowania podatkiem liniowym, gdyż wystąpią przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkujące utratą prawa do opodatkowania w tej formie.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym ustawodawca dopuścił, po spełnieniu określonych warunków, opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast dochody z wynagrodzenia otrzymane w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę opodatkowane są według skali podatkowej wymienionej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowisko Pana dopuszczające możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej oraz dochodów z umowy o pracę podatkiem liniowym wg stawki 19 %, jest nieprawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju