Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbo... - Interpretacja - PB I/443/28/US/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. PB I/443/28/US/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje; pismem z dn. 03.11.2004 r. uzupełnionym pismem z dn. 22.11.2004 r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając nastepujący stan faktyczny: od 01.10.196 r. podatniczka systematycznie gromadziła oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowtm w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Na podstawie postanowienia sądu z dn. 18.06.198 r. sygn. akt ...... strony dokonały zgodnego podziału majątku dorobkowego i działu spadku w ten sposób, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przyznane zostaje na rzecz wnioskodawczyni .......... bez spłat na rzecz uczestniczek postępowania .............. i ........... Oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zamierza Pani przeznaczyć na spłtę mieszkania córkom. Sformuowała tez Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając iż: wydakowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności na spłatę mieszkania córkom jest celem mieszkaniowym w rozumieniu przepisu art. 8 ust.2 ustawy z dn. 26.10.195 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000, Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.).

Stosownie do art. 27a ust 13 pkt 4 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjatkiem gdy wycofna kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - to do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistaniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Katalog celów systematycznego oszczędzania precyzuje ustawa z dn. 26.10.195 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do postanowień art. 8 ust.2 tej ustawy celami mieszkaniowymi, na które podatnik może korzystającz ww ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych gromadzić oszczędności w kasie mieszkaniowej - są wydatki służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy przeznaczone na: 1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, 3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawienia mieszkania, 4. spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy. Zatem aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnicy powinni przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na realizacją celów systematycznego oszczędzania wskazanych w ustawie.

Wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i przeznaczenie ich na spłatę mieszkania córkom, a więc na inne cele mieszkaniowe niż określone w ww art. 8 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego spowoduje utratę ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania. W związku z przedstawionym stanem prawnym i faktycznym stanowisko podatnika wyrażone w piśmie z dn. 03.11.2004 r. nie jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku