Odpowiadając na pismo z dnia 28.01.03 r. i działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr. 137, p... - Interpretacja - KW 005/05/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.02.2003, sygn. KW 005/05/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Odpowiadając na pismo z dnia 28.01.03 r. i działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 z 1997 r.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą "E." Kielce ul. X. opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz wraz z żoną jest właścicielem nieruchomości, z której część została przeznaczona na wynajem. Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w dn. 08.01.2003 r. w tut. Urzędzie zostało złożone oświadczenie, że jako małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, zdecydowali Państwo, iż przychody z tyt. najmu będą opodatkowane w całości przez męża P. Macieja K.

Z treści pisma oraz przedłożonego w dniu 25.02.2003 r. wyjaśnienia i umów najmu wynika, iż umowy zostały zawarte w imieniu małżonków Krystyny i Macieja K. zam. K. ul. S., przychody z najmu opodatkowane są na zasadach ogólnych, oraz wynajem nie dotyczy składnika majątku bezpośrednio związanego z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 wyżej wymienionej ustawy źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa. Stosownie do art. 11 wymienionej ustawy podatkowej przychodem z najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne. Kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Do kosztów uzyskania przychodów z najmu uważane są wydatki związane z utrzymaniem przedmiotu najmu takie jak np.: opłata za energię elektryczną, wodę, gaz, centralne ogrzewanie, wydatki na remonty, odpisy amortyzacyjne od wartości wynajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu. O zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wydatków decyduje również okres, w którym były one poniesione z uwagi na roczny cykl rozliczenia podatku dochodowego.

Tut. Urząd zaznacza, że ciężar wykazania, że poniesiony wydatek ma związek z świadczeniem usług najmu i został poniesiony w celu uzyskania przychodu (ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu), spoczywa na podatniku.

Podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy oraz składać deklarację PIT-5.

Ponieważ uzyskuje Pan przychód z dwóch źródeł - z prowadzonej działalności gospodarczej (źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz przychód z odrębnego od działalności gospodarczej źródła (najmu), winien Pan składać jedną deklarację PIT-5 w której w odrębnych pozycjach zostaną wykazane przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychody z tyt. najmu.

Dochodem z prowadzonej działalności i z najmu stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki będzie różnica pomiędzy uzyskanym przychodem i kosztami uzyskania przychodu.


W kwestii podatku od towarów i usług tut. Urząd wyjaśnia:

Jeżeli podmiot jest zarejestrowanym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą i rozpoczyna świadczenie usług najmu lokali, do urzędu skarbowego winien składać jedną deklarację VAT- 7, w której zsumuje dochody osiągnięte z najmu i pozostałej działalności. W przypadku świadczenia usługi najmu na rzecz podmiotów gospodarczych winna być wystawiona faktura VAT w oparciu o art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 11. poz. 50 ze zm.), oraz § 34 i 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), potwierdzająca dokonanie ww. czynności. W przypadku tym jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i wynajmuje Pan pomieszczenie firmie w związku z powyższym ww. usługa najmu winna być opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22% i wykazana z obowiązkiem podatkowym wynikającym z art. 6 ust. 8b pkt 4 cyt. powyżej ustawy w deklaracji VAT-7 składanej w tut. Urzędzie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i najmu (łącznie) zgodnie z prowadzoną ewidencją VAT.

Opisany w piśmie z dnia 25.02.2003 r. sposób numerowania i wystawiania faktur nie jest sprzeczny z zasadą wystawiania faktur.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach