Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że do dnia 30.06.2004 r. małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą bez zawiązania spółki, na podstawie jed... - Interpretacja - DD/415/25/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.12.2004, sygn. DD/415/25/04, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że do dnia 30.06.2004 r. małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą bez zawiązania spółki, na podstawie jednego wpisu do ewidencji gospodarczej. Działalność gospodarcza jest rozliczana na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z końcem czerwca 2004 r. dokonano zmiany we wpisie do ewidencji polegającej na wykreśleniu żony. Działalność gospodarcza od tego momentu prowadzona jest wyłącznie na imię i nazwisko męża. Żona pomaga przy prowadzeniu firmy i ma status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Na dzień wykreślenia żony z ewidencji gospodarczej sporządzono remanent, od którego żona odprowadziła 10% podatek. Dla celów rozliczenia podatku od remanentu likwidacyjnego przyjęto równy udział w działalności. Składniki objęte spisem pozostały w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej.

Zdaniem Podatników w świetle art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 oraz Nr 224, poz. 2226 ) w opisanej sytuacji nie następuje likwidacja działalności gospodarczej. Objęte spisem towary handlowe i surowiec do produkcji są nadal przedmiotem sprzedaży i są opodatkowane podatkiem dochodowym. Wobec powyższego nie zachodzi konieczność rozliczenia zaliczek przez męża za następne miesiące 2004 r. z uwzględnieniem stanu remanentu na dzień 30.06.2004 r. Niezasadne jest również odprowadzenie zryczałtowanego podatku od remanentu likwidacyjnego. W odpowiedzi na zapytanie dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie informuje, iż przedstawione stanowisko nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy wyjaśnia: Małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym także na imię obojga, przy czym podstawowym wymogiem jest w tym wypadku, aby w ewidencji działalności gospodarczej wymienieni byli oboje małżonkowie (działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków). Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.- Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na imię obojga począwszy od 01 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. są zobowiązani do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydowania w jakiej formie będą prowadzili działalność gospodarczą tj. na imię jednego małżonka, w formie spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej. Dokonana zmiana dotychczasowej działalności prowadzonej przez małżonków na imię obojga - na działalność prowadzoną przez jednego z nich - nie stanowi likwidacji firmy, bowiem będzie ona nadal prowadzona, tyle tylko, że przez jednego z małżonków. Drugi małżonek pomaga przy prowadzeniu firmy i ma status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.Powyższa sytuacja obliguje małżonków do sporządzenia w firmie - na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej - remanentu (który nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale wyłącznie w celu ustalenia w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów przypadających w tym okresie na każdego z małżonków, tj. z uwzględnieniem różnic remanentowych.

Urząd Skarbowy w Chełmie