POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/FO3/415-126/05/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. 1435/FO3/415-126/05/MS, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 14a §1-5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia uzupełnionym oświadczeniem z dnia (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie

postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia, stanowiącego uzupełnienie do wniosku z dnia w części dotyczącej wydatkowania oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia . oraz w uzupełnieniu do tego pisma z dnia . strona przedstawia następujący stan faktyczny:

w latach 2001 - 2005 strona dokonywała wpłat z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej,

aneksem do umowy o kredyt kontraktowy zawartej w dniu .2001 roku z Bankiem S.A. strona wydłużyła czas oszczędzania w kasie mieszkaniowej do czerwca 2005 roku,

z w/w tytułu dokonywała odliczeń w zeznaniach podatkowych za lata 2001 - 2004 uwzględniając wpłaty dokonane z w/w tytułu do września 2004 roku,

strona zamierza wydatkować zgromadzone środki w kasie mieszkaniowej na remont lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz na spłatę kredytu hipotecznego.

Pytanie dotyczy między innymi konieczności udokumentowania wydatków mieszkaniowych potwierdzających spełnienie celu oszczędzania w kasie mieszkaniowej na całą kwotę, którą oszczędziła stronai w kasie mieszkaniowej, czy na kwotę, którą wykazała w zeznaniach podatkowych bez utraty prawa do w/w ulgi podatkowej.

Strona jest zdania, że powinna wydatkować tylko oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej i wykazane w zeznaniach podatkowych za lata 2001 - 2004.

W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:

art. 27a ust.1 pkt 2, art.27a ust.13 pkt 4, ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176. z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku;

art. 4 ust.3 i art.6 ust.1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz.1509);

art.8 ust.1 i 2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 1995r. Nr 133, poz.654 z późn. zm.)

Zgodnie z art.4 ust.3 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.Przepis art.27a ust.13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku stanowi m. in., że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na w/w cel, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu, zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego i jedynie w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art.8 ust.1 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 1995r. Nr 133, poz.654 z późn. zm.) do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi.

Jednakże należy zauważyć, że wyjątek zawarty w treści w/w art.27a ust.13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku jednoznacznie wskazuje na konieczność wydatkowania całości środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej. Podpisanie przez stronę aneksu do umowy o kredyt kontraktowy nie powoduje zwolnienia z powyższego obowiązku, gdyż wspomniany aneks jest integralną częścią podpisanej przez stronę w 2001 roku umowy, a zatem zobligowana jest do wydatkowania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w latach 2001 - 2005.

Jednocześnie przepis art.27a ust.13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, ma zastosowanie do wymienionych w nich zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. - jak stanowi art.6 ust.1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując wydatkowanie wycofanej kwoty zgromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej powinno nastąpić do końca roku podatkowego, w którym zostały te oszczędności wycofane, a więc do końca 2005 roku w pełnej wysokości wydatków poniesionych na w/w gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej w latach 2001 - 2005.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście