Ad 1. Jeśli maszyna dziewiarska będąca własnością podmiotu zagranicznego (nie będącego podatnikiem podatku od towarów i usług) została dopuszczona do ... - Interpretacja - IS-Pł-WD-415/39/2004/MZ IS-Pł-WV-443/28/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.04.2002, sygn. IS-Pł-WD-415/39/2004/MZ IS-Pł-WV-443/28/04, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad 1. Jeśli maszyna dziewiarska będąca własnością podmiotu zagranicznego (nie będącego podatnikiem podatku od towarów i usług) została dopuszczona do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, należny podatek od towarów i usług z tytułu czynności importu obliczony i pobrany, sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad 2. Posiadany oryginał faktury oraz potwierdzenie dokonania przelewu należności określonej w tej fakturze z konta dewizowego firmy będzie dokumentem potwierdzającym dokonany zakup środka trwałego.

Ad 3. Kwestię wyliczenia wartości środka trwałego reguluje art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Za wartość początkową środka trwałego uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę nabycia wynikającą z faktury. Różnice kursowe w walutach obcych wpływają także na koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia ich poniesienia. Jeżeli jednak pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty występują różne kursy walut, to koszty podlegają podwyższeniu lub obniżeniu o różnicę, jaka wynika z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik, oraz średniego kursu NBP z dnia zarachowania kosztu. W przypadku różnic kursowych, które wpływają na wartość środka trwałego istotne jest określenie, czy różnice kursowe zostały zrealizowane przed przekazaniem środka trwałego do używania, czy też już po przekazaniu. W przypadku gdy różnice kursowe zostały zrealizowane przed przekazaniem środka trwałego do używania, to wpływają one na wartość początkową środka trwałego. Z kolei w sytuacji gdy różnice kursowe zostały zrealizowane po przekazaniu środka trwałego do używania, to stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie realizacji.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku