POSTANOWIENIE - Interpretacja - PR415/01/06/PD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. PR415/01/06/PD, Urząd Skarbowy w Wieliczce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.01.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pani w okresie od 01.07.2001 r. - 19.03.2003 r. świadczyła usługi na podstawie umowy zlecenia dla Centrum ... w N. za które nie otrzymała wynagrodzenia.
Sprawa zaległych pieniędzy trafiła do Sądu Rejonowego w W.Dnia 28.01.2005 r. sąd wydał wyrok, którym zasądził od Centrum ...na rzecz skarżącej kwotę 7.730 zł wraz z odsetkami do dnia zapłaty.
Podatniczka należne pieniądze otrzymała zgodnie z wyrokiem, w sierpniu bieżącego roku.
Płatnik nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy a w wystawionej informacji PIT 8B kwotę zaległego wynagrodzenia wykazał w pozycji - inne źródła.

Pytanie podatnika:
- jakie obowiązki spoczywają na podatniku, który otrzymał od płatnika zaległe wynagrodzenie, przyznane wyrokiem sądowym w 2005 r., za wykonanie czynności na podstawie umów - zlecenia w latach 2001-2003?
- kto powinien odprowadzić podatek (zaliczkę na podatek) od w/w wynagrodzenia do urzędu skarbowego?

Stanowisko podatnika:
Podatnik uważa że nie ma obowiązku zapłacenia zaliczki od powyższego wynagrodzenia gdyż obowiązek poboru zaliczki obciąża płatnika.Podatnik przypuszcza, że kwota zasądzona wyrokiem sądu nie jest opodatkowana.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. - zwana dalej updof) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.
Źródła przychodów wymienione są w art. 10 ust. 1 w/w ustawy a wśród nich między innymi:
1- stosunek pracy, stosunek służbowy,emerytura, renta,
2- działalność wykonywana osobiście,
3- pozarolnicza działalność gospodarcza,
4-8- najem, dzierżawa, nieruchomości itp.
9 - inne źródła.
Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy przychodami z omawianego źródła są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się, między innymi, przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nieznające pokrycia w ujawnionych źródłach.
W oparciu o art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
- zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złożył oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Wynagrodzenie z tytułu wykonanej usługi na podstawie umowy-zlecenia płatnik wypłacił w roku 2005 r. w wysokości przyznanej wyrokiem sądowym wraz z należnymi odsetkami.
Płatnik był obowiązany pobrać od w/w wynagrodzenia zaliczkę na podatek w wysokości 19% dochodu zgodnie z art. 41 ustawy.
Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy koszty te wynoszą 20% przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Wypłacone wynagrodzenie powinno być wykazane w informacji PIT 8B w pozycji przeznaczonej na przychody z osobiście wykonywanej działalności, natomiast wypłacone odsetki za zwłokę należało wykazać w pozycji - inne źródła.
Od wypłaconych odsetek płatnik nie był obowiązany pobrać zaliczki na podatek.
Otrzymane odsetki za zwłokę w zapłacie za wykonana usługę są przychodem z innych źródeł z następujących powodów:
- nie są wymienione w żadnym z ośmiu pozostałych źródeł przychodów,
- nie są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ustawy.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.
W związku z powyższym wszelkie otrzymane odsetki za zwłokę, za wyjątkiem odsetek związanych z wypłatami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, renty lub emerytury, są przychodem podlegającym opodatkowaniu.
Podatnik nie był obowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od przychodu w dacie jego otrzymania.
Jednakże zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,,podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym,w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym" a na podstawie art. 45 ust. 4, w terminie określonym powyżej, obowiązani są wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.
Podstawę obliczenia podatku, zgodnie z art. 26 ustawy, będzie stanowiła suma dochodów wymienionych w art. 9 z wyłączeniem dochodów zwolnionych wymienionych w art. 21 ustawy.
Przy obliczaniu dochodu do opodatkowania z umowy zlecenia podatnik ma prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy lub w wysokości kosztów faktycznie poniesionych jeżeli udowodni, że były one wyższe niż wynikające z zastosowania norm procentowych. (art. 22 ust. 10).
Do przychodu z tytułu otrzymanych odsetek za zwłokę ustawa nie przewiduje kosztów uzyskania przychodów.
Podsumowując dotychczasowe rozważania stwierdza się, iż zarówno otrzymane od płatnika zaległe wynagrodzenie jak i odsetki za zwłokę w jego wypłacie, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z powodu niewypełnienia obowiązków przez płatnika, opodatkowanie to będzie zrealizowane dopiero poprzez złożenie przez podatnika zeznania podatkowego za 2005 r.

Z powyższych względów orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wieliczce