Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0566/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.12.2004, sygn. BI/005-0566/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatniczka, jako przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych, dokonywała sprzedaży towarów za które od kontrahenta spółki S.A. nie otrzymała należności. W 2004r. podatniczka otrzymała postanowienie sądu o zatwierdzeniu (w postępowaniu układowym) układu dłużnika spółki S.A z wierzycielami, w wyniku którego wierzytelności zostały zredukowane w kwotach brutto o 40%.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu postępowanie układowe było prowadzone na podstawie przepisów obowiązującego do 30 września 2003r. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934r. Prawo o postępowaniu układowym (Dz. U. Nr 93, poz. 836 z późn. zm.). W myśl tych przepisów przedsiębiorca, który wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności zaprzestał płacenia długów lub przewidywał w najbliższej przyszłości zaprzestanie ich płacenia, mógł żądać otwarcia postępowania celem zawarcia układu z wierzycielami. Poprzez zgłoszenie wierzytelności do postępowania układowego i wyrażenie zgody na warunki układu dochodziło do materialnoprawnej zmiany zobowiązania wskutek określenia nowych warunków spłaty długów.

Jak wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne.

Z treści powyższego przepisu wynika jedynie, że chodzi tu o umorzenie wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i które zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny. Nie wynika natomiast w wyniku jakich czynności prawnych doszło do umorzenia wierzytelności. Tym samym należy uznać, że chodzi tu o każdą prawnie skuteczną czynność w wyniku której następuje całkowite czy częściowe umorzenie długu.

Jednakże jak wynika z przepisów powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934r. do skutecznego określenia nowych warunków spłaty długów dochodzi dopiero w dacie uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu i z tą też datą dochodzi do skutecznego prawnie umorzenia całkowitego czy częściowego wierzytelności.

Ponieważ ze stanu faktycznego wynika, że przedmiotowe postanowienie uprawomocniło się w lutym 2004r. podatnik mógł najwcześniej w miesiącu marcu 2004r. ująć część umorzonej wierzytelności w koszty uzyskania przychodów i tylko w kwocie netto. Jak wynika bowiem z treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku