Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z pismem złożonym w dniu 29.06.2004 r... - Interpretacja - IA-415/30/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.10.2004, sygn. IA-415/30/04, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z pismem złożonym w dniu 29.06.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie wyjaśnia, że z przedstawionego stanu faktycznego, wynika że prowadzi Pani działalność w formie spółki jawnej. Zgodnie z umową spółki udział w zysku określono po 50%. W związku z prowadzeniem spraw spółki i przy dojazdach do pracy korzysta Pani z prywatnego samochodu, który nie jest ujęty w majątku firmy jako środek trwały. Do udokumentowania ponoszonych kosztów prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu. Koszty w odpowiedniej wysokości odnoszone są w koszty spółki.

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna jest z prawno - konstrukcyjnego punktu widzenia wyspecjalizowanym typem i odmianą spółki cywilnej, identyczna jest w niej koncepcja oparcia spółki na trwałym składzie osobowym i majątkowym. Spółki osobowe objęte są opodatkowaniem dochodów osobistych samych wspólników na zasadach ogólnych.

Odpowiadając na Pani pytanie, czy koszty które są przez Panią ponoszone z tytułu używania prywatnego samochodu dla celów aktywności firmy stanowią koszty uzyskania przychodu Pani czy firmy, wyjaśniam że zgodnie z art. 22 ust.1 , kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 - ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się takiej części wydatków zaliczonych do tych kosztów, które poniesione zostały z tytułu używania, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w jakiej części wydatki te przekraczają kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, a który to przebieg pojazdu wynika z ewidencji prowadzonej przez podatnika.

Z sytuacją, gdy używany jest samochód będący własnością tylko jednego wspólnika spółki (na potrzeby tej spółki), wiąże się możliwość rozliczenia w koszty wydatków na jego używanie. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, daje podatnikowi prawo do rozliczenia kosztów z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, także stanowiącego własność prowadzącego działalność gospodarczą, dla potrzeb tej aktywności. Koszt używania samochodu stanowi w spółce osobowej koszt uzyskania przychodu, i spółka zalicza te wydatki w ciężar kosztów na zasadach określonych w w. wym. ustawie. Nie ma możliwości rozliczenia tych kosztów jedynie przez jednego ze wspólników, właściciela samochodu.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie