Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, z trzyosobowej spółki cywilnej występuje jeden ze wspólników. Spółka nadal będzie kontynu... - Interpretacja - PB I-415-47-04-BF

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. PB I-415-47-04-BF, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, z trzyosobowej spółki cywilnej występuje jeden ze wspólników. Spółka nadal będzie kontynuować działalność w dwuosobowym składzie, zaś występujący wspólnik będzie prowadził działalność gospodarczą o innym profilu jako firma jednoosobowa.

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej, powoduje określone obowiązki wynikające z art. 24 ust. 3 oraz art. 44 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) oraz § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz. U. Nr 152 poz. 1475 ze zmianami).

Na dzień wystąpienia jednego ze wspólników ze spółki należy sporządzić remanent celem ustalenia faktycznego dochodu przypadającego w tym okresie na poszczególnych wspólników. Sporządzony remanent stanie się jednocześnie remanentem początkowym, który posłuży do ustalenia faktycznego dochodu przypadającego na pozostałych w spółce wspólników.

W myśl art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, należy ustalić dochód na dzień likwidacji.

Zgodnie zaś z art. 44 ust. 4 ww. ustawy, należy od powyższego dochodu ustalić podatek dochodowy w formie ryczałtu w wysokości 10%.

W powołanym art. 24 ust. 3 ww. ustawy, ustawodawca określił jednak sytuacje kiedy nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, tj.:

  • jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorstwa,
  • nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  • osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  • nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Mimo iż nie nastąpi likwidacja spółki to dla wspólnika występującego ze spółki (jeżeli nie będzie prowadził jej dalej na własny rachunek) następuje likwidacja działalności gospodarczej. Wspólnik ten zatem powinien od dochodu na niego przypadającego ustalonego w sposób wynikający z powołanych wyżej przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % niezależnie od jego sposobu rozliczenia się ze spółką.

W przypadku opisanym przez Pana, jeżeli mimo wystąpienia ze spółki, podatnik będzie nadal prowadził działalność jednoosobowo (niezależnie od jej rodzaju), nastąpi jedynie ograniczenie zakresu działalności gospodarczej. Nie dojdzie zatem do jej całkowitej likwidacji, ponieważ nie wygaśnie źródło przychodów podatnika jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z powyższym, w przedmiotowym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak w celu prawidłowego ustalenia dochodu z działalności gospodarczej poszczególnych wspólników, na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki należy sporządzić spis z natury. Zgodnie bowiem z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tj. Dz. U. Nr 152 poz. 1475 ze zmianami) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowym, materiałów, (...) również w razie zmiany wspólnika i zmiany proporcji udziałów w spółce.

Urząd Skarbowy w Mikołowie