Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego... - Interpretacja - PUS.I/423/102/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.11.2004, sygn. PUS.I/423/102/2004, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 21.10.2004 r. (data wpływu do Urzędu 27.10.2004 r., znak: OP/076/GJ/190/04) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego udziela poniższej informacji:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż były pracownik zakładu był współtwórcą projektu wynalazczego zastosowanego w 1987 r. Prawo do patentu przysługiwało zakładowi, a pracownikowi z tytułu korzystania przez byłego pracodawcę z tego projektu przysługiwało wynagrodzenie, które nie wynikało z odrębnej umowy cywilnoprawnej. Zakład zaniżył wyliczoną wysokość efektów uzyskanych przez stosowanie wynalazku, co skutkowało na wysokość wynagrodzenia twórców. W 2004r. jeden z współtwórców ww. wynalazku, były pracownik zakładu wniósł pozew do sądu przeciwko "G." S.A. Sąd uznał, iż roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za stosowanie wynalazku uległo przedawnieniu, zasądził jednak odsetki od przedawnionego wynagrodzenia. Z powyższego wynika zatem, że przedawnione wynagrodzenie z tytułu stosowania przez zakład pracy wynalazku ma swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy, stanowiło więc przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przedmiotowe zapytanie dotyczy opodatkowania odsetek od powyższego wynagrodzenia. Zdaniem spółki zasądzone odsetki od przedawnionego wynagrodzenia korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 tej ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust 1 pkt 95 wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, tj. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty. Jeżeli zatem projekt wynalazczy został wykonany w ramach stosunku pracy, a wynagrodzenie należne za jego wykonanie stanowi wynagrodzenie za pracę, to odsetki od wypłaconego wynagrodzenia korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 95. Natomiast w przypadku, gdyby projekt wynalazczy został wykonany poza stosunkiem pracy, to odsetki od należnego z tego tytułu wynagrodzenia podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że stanowisko zakładu w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Podkarpacki Urząd Skarbowy