Od 1 stycznia 2004 r. istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publiczneg... - Interpretacja - UPO-415/117/04/AM

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.10.2004, sygn. UPO-415/117/04/AM, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Od 1 stycznia 2004 r. istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zasady korzystania z tej możliwości reguluje dodany od 1 stycznia 2004 r. art. 27d/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, podatek dochodowy wynikający z zeznania rocznego zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu. Aby można było dokonać odliczenia od podatku dokonanej wpłaty muszą być spełnione dwie przesłanki. Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz.873), a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) - przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym różnice kursowe. Momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami.

Biorą pod uwagę powyższe - podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazywać 1% należnego podatku obliczonego zgodnie z art. 27d/ ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na rzecz Waszego Stowarzyszenia, a wpływy z tego tytułu mogą być uznane za przychód z działalności statutowej.

Urząd Skarbowy w Płocku