- Interpretacja - IX-005/367/Z/K/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. IX-005/367/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe Pani stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 19.08.2005r. (uzupełnionym w dniu 01.09.2005r.).

We wniosku złożonym w dniu 19.08.2005r. (uzupełnionym w dniu 01.09.2005r.) wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że zaoszczędzone w Kasie Mieszkaniowej środki finansowe wraz z zaciągniętym kredytem chce przeznaczyć na zakup udziałów w nieruchomości wraz z prawem do użytkowania lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Podatnika wydatkowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej pieniędzy na nabycie wymienionych wyżej udziałów jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania określonymi w umowie o kredyt kontraktowy i uprawnia do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001r.) jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na między innymi systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Przy czym zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Zatem w świetle powyższego, podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące cele mieszkaniowe:

1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Reasumując, jeżeli wycofane oszczędności, po upływie okresu systematycznego oszczędzania, przeznaczy Pani na nabycie udziałów w nieruchomości wraz z prawem do użytkowania lokalu mieszkalnego służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nie nastąpi utrata ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania, gdyż cel systematycznego oszczędzania zostanie zrealizowany. Jednak, aby zachować prawo do ulgi należy pamiętać o konieczności wydatkowania wycofanych z kasy oszczędności do końca roku, w którym będą wycofane. Jeżeli wycofane przez Panią oszczędności nie zostaną wydatkowane w całości, do podatku należnego za rok, w którym zostaną wycofane, należy doliczyć część odliczeń odpowiadającą kwocie oszczędności niewydatkowanej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku jak wyżej, jest prawidłowe, a w związku, z czym należało postanowić jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew