Pismem z dnia 21.03.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 13.04.2005 r. Pan Wiktor K. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z ... - Interpretacja - PD2-4151-43/05

shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PD2-4151-43/05, Izba Skarbowa w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 21.03.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 13.04.2005 r. Pan Wiktor K. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, czy odsetki i prowizja od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, opłata za wydanie historii rachunku oraz opłata skarbowa od złożonego zapytania są kosztami uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych akcji. W uzupełnieniu wniosku z dnia 13.04.2005 r. Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującego do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji może zaliczyć wszystkie wymienione wydatki.

W dniu 19.05.2005 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: OG-005/67/2005/PDII/415-21/05, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ pierwszej instancji wskazał, iż kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji będą,: koszty związane z obsługa rachunku przez biuro maklerskie oraz odsetki od kredytu i prowizja banku udzielającego kredytu na zakup akcji, od tej części kredytu, która została faktycznie przeznaczona na zakup sprzedanych akcji. Natomiast opłata za wydanie historii rachunku oraz opłata skarbowa od złożonego zapytania o interpretację przepisów podatkowych nie stanowe kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.

Na powyższe postanowienie Pan Wiktor K. wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach pismem z dnia 7.06.2005 r., w którym nie zgadza się ze stanowiskiem organu pierwszej instancji. Zdaniem podatnika wszelkie koszty poniesione przy zakupie akcji może wliczyć w koszty uzyskania przychodów przy ich sprzedaży.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Zgodnie z zasada określona w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawna oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z powyższego należy wnosić, iż skoro ustawodawca wyłączył z katalogu kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z samym kredytem, konsekwentnie, nie mogą stanowić takiego kosztu wydatki związane z obsługa tego kredytu. Prowizja przygotowawcza za udzielanie kredytu bankowego oraz opłata za wydanie historii rachunku stanowi de facto usługę bankowa związane z udzielaniem kredytu, pozostająca bez związku z jego celem.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że prowizja od kredytu zaciągniętego na zakup akcji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych. Natomiast odsetki od kredytu stanowią taki koszt, ale tylko od kredytu, za który sfinansowany został zakup akcji. Odsetki od kredytu, z którego nie został sfinansowany zakup akcji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych.

Stanowisko Pana Wiktora K., że opłatę skarbową od złożonego podania może wliczyć w koszty uzyskania przychodu przy zbyciu akcji nie zasługuje na uwzględnienie, bowiem w żaden sposób nie ma ona wpływu na osiągnięcie przychodu ze sprzedaży akcji.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji. Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Izba Skarbowa w Kielcach