W dniu 31.05.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie zakresu i sposobu stosowania przepisów pr... - Interpretacja - 1013 POS 148 160 232

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. 1013 POS 148 160 232, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 31.05.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, wspólnik Spółki jawnej zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 20 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wątpliwość budzą przepisy art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem podatnika zgodnie z przepisami zawartymi w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych uznaje się nominalną wartość udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Natomiast wg podatnika przepis ten nie może dotyczyć pokrycia wkładów w spółkach osobowych, do których jest zaliczana spółka jawna, a jedynie do spółek posiadających osobowość prawną.

Jako przykład podaje podatnik stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z dnia 27.05.2004r., w którym zawarte zostało stwierdzenie, iż "przepisy zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania do wkładów w spółce jawnej, stosuje się je tylko do udziałów i akcji kapitałowych spółek prawa handlowego."

Podatnik twierdzi, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, w wyniku dokonanej przez podatnika analizy zapisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 8 lit.a)-c) w/w ustawy, wnioskować należy, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega między innymi przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych. W przedstawionej sytuacji podwyższenie wkładów w spółce jawnej poprzez wniesienie udziałów i akcji spółek kapitałowych wg podatnika nie ma charakteru odpłatnego.

Dalej podatnik powołuje się na treść art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stwierdzając przy tym, że podwyższenie wkładu wiąże się ze zwiększeniem udziału kapitałowego, a co za tym idzie może mieć wpływ na udziały w zyskach lub stracie spółki. Jednak nabyte w zamian za wniesiony wkład zwiększone prawo udziałowe w spółce jawnej nie jest równoznaczne z rzeczywistym przysporzeniem dla udziałowca. Wartość nabytego prawa uzależniona jest bowiem od rzeczywistej kondycji spółki.

Zdaniem podatnika brak jest przepisów pozwalających na określenie wielkości przychodu z tego tytułu analogicznych do art. 17 ust. 1 pkt 9 - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Nie można również zakwalifikować tego przychodu wg podatnika do przychodów z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje, (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Nie znajduje się on w otwartym katalogu przychodów zawartych w art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powyższego zdaniem podatnika, wniesiony wkład niepieniężny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do przedstawionego przez podatnika stanu Organ podatkowy zauważa, co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną, albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W tym przypadku przychód zgodnie z art. 17 ust. 1a powstaje w dniu zarejestrowania spółki albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo wydania dokumentów akcji, jeżeli objecie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z powyższego zapisu wynika, iż przy rozpatrywaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przychody wspólnika spólki jawnej, nie posiadającej osobowości prawnej z tytułu podwyższenia wkładów w spółce jawnej poprzez opłacanie ich posiadanymi udziałami i akcjami o wartości rynkowej wyższej niż nominalna nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zakwalifikowanych do przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy.

Należy stwierdzić, iż brzmienie tego przepisu zawęża zakres przedmiotowy jego stosowania wyłącznie do spółek posiadających osobowość prawną (sp. z o.o. i spółek akcyjnych), a zatem objęcie udziału w spółce jawnej w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie powoduje obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów z kapitałów pieniężnych.

Przychody z tytułu podwyższenia wkładów w spółce jawnej, posiadanymi przez podatnika udziałami nie mogą być również opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako źródła przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie mają one charakteru odpłatnego.

Nie można również zakwalifikować ich do przychodów z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ za przychody z innych źródeł zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
W świetle przytoczonych przepisów stanowisko zaprezentowane przez podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście