Skutki podatkowe sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości mieszkalnych, stanowiących środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio, ... - Interpretacja - IBPBI/1/415-830/11/AP

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2011, sygn. IBPBI/1/415-830/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości mieszkalnych, stanowiących środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio, a zlikwidowanej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 16 sierpnia 2011r.), uzupełnionym w dniu 24 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości mieszkalnych stanowiących środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio, a zlikwidowanej pozarolniczej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości mieszkalnych, stanowiących środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio, a zlikwidowanej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 10 października 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-830/11/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 24 sierpnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako jednoosobowy przedsiębiorca, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż i wynajem nieruchomości o przeznaczeniu mieszkaniowym (w szczególności budynków mieszkalnych i lokali mieszkalnych będących wyodrębnionymi nieruchomościami). Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości mieszkalnych (zakupionych w latach 2004, 2005), które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są przeznaczone do wynajmu, jak i do sprzedaży. Nieruchomości przeznaczone na wynajem stanowią środki trwałe i są wpisane do ewidencji środków trwałych.

Wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, a nieruchomości mieszkaniowe stanowiące środki trwałe oraz środki obrotowe przekazać na cele osobiste. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, iż te nieruchomości mieszkalne (zakupione w latach 2004, 2005) zostaną przez niego sprzedane już po zlikwidowaniu działalności gospodarczej. W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 18 października 2011r., wskazano, iż nieruchomości mieszkalne były oraz nadal są wynajmowane przez Wnioskodawcę na cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych stanowiących środki trwałe, dokonanej po zlikwidowaniu pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie opodatkowany na zasadach ogólnych wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 3, w zw. z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, to na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF przychód ze sprzedaży tych nieruchomości nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

  • Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych stanowiących środki obrotowe, dokonanej po zlikwidowaniu pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie opodatkowany na zasadach ogólnych wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 3 UPDOF, w związku z czym, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, to na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF przychód ze sprzedaży tych nieruchomości nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (określanego w dalszej części skrótem UPDOF), kwoty należne z tytułu sprzedaży towarów i usług. Obok tych podstawowych przychodów, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 UPDOF przychodami są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

    1. środkami trwałymi,
    2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
    3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

    -ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartość niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

    Przepis art. 14 ust. 2c UPDOF, stanowi natomiast, iż do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

    Nieruchomości mieszkalne zaliczone do środków trwałych, będące przedmiotem niniejszego zapytania, zostały w powyższym art. 14 ust. 2c UPDOF wymienione przez ustawodawcę, wobec czego Wnioskodawca uważa, iż przychód z ich sprzedaży nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i należy go zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

    1. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    2. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    3. innych rzeczy,

    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a inne przeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

    Art. 10 ust. 2 ww. ustawy stanowi natomiast, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

    1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,
    2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
    3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

    Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 3 UPDOF, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomości lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związane z tym budynku lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

    Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 10 ust. 3 UPDOF oznacza także, iż dla objęcia składników majątku dyspozycja przepisu nie jest konieczna, aby w chwili zbycia majątku była jeszcze prowadzona działalność gospodarcza; przepisem tym będą także objęte składniki zbywane przez osobę wykorzystującą je uprzednio w prowadzonej wcześniej i zakończonej już działalności gospodarczej. Świadczy o tym sposób sformułowania wskazanego przepisu art. 10 ust. 3 () wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej () (tak też: A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art. 10 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, LEX 2010, stan prawny na dzień 1 października 2010 r.).

    Ponadto dla zakwalifikowania przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej do przychodów z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie przychodów ze źródłem ich uzyskania, a nie kryterium czasowe. Wyjątkiem w tej zasadzie są, ogólnie ujmując, nieruchomości mieszkalne, wówczas przychody uzyskane ze zbycia takich nieruchomości nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Powyższy przepis art. 10 ust. 3 dotyczy więc odrębnego opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnych, ich części oraz określonych praw majątkowych (związanych z tymi nieruchomościami) niezależnie czy ich zbycie następuje w trakcie czy po likwidacji działalności gospodarczej. Przepis ten zdaniem Wnioskodawcy będzie miał zastosowanie także w sytuacji, gdy po zlikwidowanej działalności zostaną sprzedane nieruchomości mieszkalne, przekazane na cele osobiste Wnioskodawcy, a stanowiące uprzednio środki trwałe jak i środki obrotowe, z racji, iż jak wyżej wspomniano, przychód ze zbycia nieruchomości mieszkalnych jest odrębnie uregulowany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dyspozycją przepisu art. 14 ust. 2 pkt 17 UPDOF nie są objęte nieruchomości mieszkalne, z racji wyżej wskazanej odrębnej regulacji dotyczącej tych składników majątkowych, a więc nie stosuje się do nich także ograniczenia z art. 14 ust. 3 pkt 12a).

    Biorąc pod uwagę, iż odpłatne zbycia ww. składników majątkowych (tj. po zakończeniu pozarolniczej działalności gospodarczej nieruchomości mieszkalnych, będących środkami trwałymi oraz środkami obrotowymi) nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, tym samym należy je zakwalifikować do innego źródła przychodu. Zdaniem Wnioskodawcy należy je zakwalifikować do przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF. Potwierdza to jednoznacznie dodany do UPDOF przepis art. 10 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2c w przypadku środków trwałych.

    Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, nawet następnie zlikwidowaną:

    • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
    • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
    • gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz
    • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

    -powstaje tylko w przypadku, gdy powyższe składniki majątkowe zostały zbyte przez upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (w przypadku nieruchomości budynkowych). W związku z powyższym, jeżeli sprzedaż nieruchomości mieszkalnych nastąpi po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponadto jeżeli nastąpi dodatkowo po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto nieruchomość, przychód z tego tytułu nie powstanie.

    Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

    • pozarolnicza działalność gospodarcza,
    • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
      1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
      2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
      3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
      4. innych rzeczy,

    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

    W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

    Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).

    Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

    Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

    1. środkami trwałymi,
    2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
    3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

    -ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

    Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ww. ustawy).

    Jednocześnie zauważyć należy, iż zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

    Przy czym, w myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

    Z powyższych przepisów wynika zatem, iż przychody z odpłatnego zbycia wszystkich składników majątku, a więc zarówno składników majątku trwałego jak i obrotowego, pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli zbycie to następuje przed upływem sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie do dnia ich odpłatnego zbycia, stanowią przychód z tej działalności.

    Jak wynika z treści złożonego wniosku Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż i wynajem nieruchomości o przeznaczeniu mieszkaniowym (w szczególności budynków mieszkalnych i lokali mieszkalnych będących wyodrębnionymi nieruchomościami). Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości mieszkalnych (zakupionych w latach 2004, 2005), które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są przeznaczone do wynajmu jak i do sprzedaży. Nieruchomości przeznaczone na wynajem stanowią środki trwałe i są wpisane do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, a nieruchomości mieszkalne stanowiące środki trwałe oraz środki obrotowe zamierza przekazać na cele osobiste. Nie wyklucza jednak, iż ww. nieruchomości mieszkalne (zakupione w latach 2004, 2005) zostaną przez niego sprzedane już po zlikwidowaniu działalności gospodarczej.

    Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej podejmie decyzję o sprzedaży przedmiotowych nieruchomości mieszkalnych stanowiących obecnie środki trwałe i obrotowe w tej działalności, a sprzedaż ta nastąpi przed upływem sześcioletniego okresu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód z ich odpłatnego zbycia będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) tej ustawy. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, iż przedmiotem planowanego zbycia będą nieruchomości mieszkalne stanowiące środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio działalności gospodarczej. Z treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) ww. ustawy, jednoznacznie wynika, iż odpłatne zbycie w ww. okresie wszystkich składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, a więc również nieruchomości mieszkalnych stanowiących środki trwałe oraz środki obrotowe w prowadzonej uprzednio działalności gospodarczej, pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, generuje przychód z tej działalności.

    Zauważyć również należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 3a ww. ustawy, w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

    Zatem, treść art. 24 ust. 3a ww. ustawy, nakłada na podatników likwidujących prowadzoną przez nich pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji tej działalności, a więc wykazu zawierającego wszystkie składniki majątku pozostałe na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Dotyczy to więc również wszystkich wskazanych we wniosku nieruchomości mieszkalnych, niezależnie od tego, czy stanowią one środki trwałe, czy środki obrotowe w prowadzonej obecnie pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Reasumując, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej, z odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości mieszkalnych stanowiących środki trwałe, jak również środki obrotowe w tej działalności, przed upływem sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja tej działalności do dnia ich odpłatnego zbycia, będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychód ten nie będzie mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

    Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach