Brak możliwości zaliczenia do kosztów uiszczonych przez Wnioskodawcę rat kredytu oraz kwotę spłaty pozostałej części kredytu na mocy aktu notarialnego... - Interpretacja - IBPBII/2/415-75/11/CJS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2011, sygn. IBPBII/2/415-75/11/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Brak możliwości zaliczenia do kosztów uiszczonych przez Wnioskodawcę rat kredytu oraz kwotę spłaty pozostałej części kredytu na mocy aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości obniżając kwotę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2011r. (data wpływu 19 stycznia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po zmarłej matce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po matce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

W dniu 24 czerwca 2009r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku po matce Wnioskodawcy, która zmarła w dniu 1 października 2007r. Sąd stwierdził prawomocność postanowienia w dniu 16 lipca 2009r. Na mocy tego postanowienia Wnioskodawca nabył na podstawie dziedziczenia ustawowego we współwłasności z bratem (każdy po 1/2) nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Wnioskodawca zameldował się w odziedziczonym domu w dniu 1 października 2007r. Następnie sprzedał nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym stanowiącym część składową nieruchomości w dniu 27 października 2010r. Spadkodawczyni Wnioskodawcy w dniu 22 lipca 2003r. zawarła z Bankiem S.A. umowę kredytu mieszkaniowego Własny Kąt na kwotę 100.000,00zł. Przedmiotem kredytu było finansowanie zakupu nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Począwszy od dnia śmierci spadkodawczyni Wnioskodawca uiszczał kolejne raty kredytu, którego wartość do spłaty na dzień sprzedaży nieruchomości wynosiła 48.908,14zł. Na mocy aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości część należności obejmującą tę kwotę uiszczona została na rachunek Banku i na mocy tej czynności kredyt został w całości spłacony (poprzez obniżenie należności przypadającej Wnioskodawcy, jako cena).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy uiszczone przez Wnioskodawcę raty kredytu oraz kwota spłaty pozostałej części kredytu na mocy aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu obniżający kwotę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej gruntu w kwocie odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy we własności nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy, uiszczone przez Wnioskodawcę raty kredytu oraz kwota spłaty pozostałej części kredytu na mocy aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu obniżający kwotę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej gruntu, w kwocie odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy we własności nieruchomości w stosunku, w jakim wartość gruntu pozostaje do wartości całej nieruchomości (łącznie z budynkiem mieszkalnym).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m. in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu, ma moment i sposób jej nabycia.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu Cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu Cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do domu jednorodzinnego jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu Cywilnego prawomocne postanowienie sądu stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Z analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany nabył w dniu 1 października 2007 r., w drodze spadkobrania, po zmarłej matce, we współwłasności z bratem (każdy po 1/2) nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym.

Zatem w przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008r.

Stosownie do art. 30e ust. 1 i ust. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 22 ust. 6d cyt. ustawy o podatku dochodowym, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjętą do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 22 ust. 6e cyt. ustawy o podatku dochodowym, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jak wynika z cytowanego art. 22 ust. 6d ustawy do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku zaliczane są bowiem:

  • udokumentowane nakłady poczynione na nieruchomości zwiększające jej wartość,
  • kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej ten podatek przypada na tę nieruchomość

W świetle powyższego, podstawę obliczenia podatku stanowi wartość sprzedanej nieruchomości, pomniejszona o koszty wymienione w wyżej cytowanym art. 22 ust. 6d ustawy. Tak więc spłata kredytu mieszkaniowego w żaden sposób nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu zawartych w ww. przepisie. W świetle powyższego, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, spłata kredytu nie może być przyjęta, jako koszt obniżający podstawę opodatkowania przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach