P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPŁ/423-3/05/KAR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. 1472/RPŁ/423-3/05/KAR, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) -Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej wewniosku z dnia 02.01.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 17.01.2005.)


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż pracownicy Spółki, których oddelegowano do pracy w zagranicznych oddziałach, w trakcie udzielonego im urlopu bezpłatnego otrzymują nagrody nie związane ze świadczoną przez pracownika przed urlopem bezpłatnym pracą oraz otrzymują środki pieniężne na pokrycie kosztów m.in. dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne, składek w ramach Pracowniczego ProgramuEmerytalnego oraz składek w ramach ubezpieczenia na życie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Zdaniem Spółki, wyżej wymienione świadczenia powinny być traktowane jako przychody ze stosunku pracy, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz rozliczeniu z urzędem skarbowym zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updf.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowiskospółki i jednocześnie wyjaśnia:

stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 updf przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 12 ust. 1 updf, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Do wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych zaliczają się te, które sąbezpośrednio związane ze stosunkiem pracy i które może otrzymać tylko tenpodatnik, którego z pracodawcą łączy stosunek pracy.

Zakład pracy jako płatnik jest obowiązany zgodnie z art. 31 updf obliczać ipobierać w ciągu roku zaliczki na podatek od osób, które uzyskują od tegozakładu przychody ze stosunku pracy według zasad określonych w przepisie art. 32 updf.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z art. 38ust. 1 updf płatnicy przekazują w terminie do 20 następnego miesiąca pomiesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek właściwego urzęduskarbowego, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

W oparciu o analizę w/w przepisów stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie uznano za prawidłowe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje iż:

  1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę istanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznegoprzedstawionego przez składającego zapytanie,
  2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej,
  3. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora IzbySkarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Urzędu.
Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 w związku z art. 14a § 4 Ordynacjipodatkowej należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenianiniejszego postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie