P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1-415-23-05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PD-1-415-23-05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.04.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 22.04.2005 r. (data wpływu: 26.04.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 01 kwietnia 2005 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku uzupełnione zostało w dniu 22.04.2005 r. (data wpływu: 26.04.2005 r.).

Skierowane przez Pana pytanie dotyczy:
- możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania w miejscu zamieszkania (mieszkanie służbowe wynajmowane na podstawie umowy najmu), sieci internet na podstawie faktury wystawianej dla Pana przez pracodawcę za korzystanie dla celów prywatnych z telefonu i łącza internetowego, który to z kolei był obciążany fakturą zbiorczą od podmiotu świadczącego usługi w tym zakresie -(...).
W piśmie uzupełniającym z dnia 22.04.2005 r. przedstawia Pan stanowisko, że faktura wystawiona dla Pana przez zakład pracy spełnia wymogi dokumentu, który może być wykorzystany do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na korzystanie z internetu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,0 zł.
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - vide art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy.
A zatem warunkiem odliczenia od dochodu jest właściwe udokumentowanie ponoszonych przez Pana wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w budynku mieszkalnym, będącym miejscem Pana zamieszkania, a zajmowanym na podstawie umowy najmu. Z faktury dokumentującej nabycie usługi dostępu do internetu powinna wynikać wysokość wydatków poniesionych osobiście przez Pana na ten cel.

Uwzględniając stan faktyczy i w/w uregulowania prawne należy stwierdzić, że przysługuje Panu odliczenie od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków ponoszonych przez Pana z tytułu użytkowania sieci internet na podstawie faktury wystawionej przez zakład pracy za korzystanie dla celów prywatnych z łącza internetowego w miejscu Pana zamieszkania.

W dacie wydania postanowienia w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu