W odpowiedzi na pismo z dnia 14.09.2004 r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości opłaty wstępnej i wartości rat przedmiotu le... - Interpretacja - OG-005/248/PD-1/415/45/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. OG-005/248/PD-1/415/45/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 14.09.2004 r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości opłaty wstępnej i wartości rat przedmiotu leasingu operacyjnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, co następuje.

W świetle uregulowań zawartych w art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) umowa leasingu - zwana potocznie leasingiem operacyjnym - aby uznana była dla celów podatkowych za taką umowę musi spełniać następujące warunki:
- musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący, co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres, co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada, co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

- art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

- art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.).

Jeżeli zawarł Pan umowę leasingu spełniającą powyższe warunki i odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów dokonuje finansujący to jest to tzw. leasing operacyjny. W takich okolicznościach jako korzystający ma Pan prawo w podstawowym okresie umowy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty wynikające z umowy, w tym również opłatę wstępną. Ponieważ oplata wstępna stanowi koszt, który trudno powiązać z konkretnym przychodem - należy ona do kategorii wydatków związanych z całokształtem działalności podatnika (korzystającego), zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 10 czerwca 2002 r., Nr PB3/GM-8214-127/02, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą jej faktycznego poniesienia.

Do opłat wynikających z umowy leasingu stosownie do art. 23j ust. 2 w/w ustawy nie zalicza się:
- płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych,
- podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie,
- kaucji określonej w umowie leasingu wpłaconej finansującemu przez korzystającego.

Wydatki związane z opłatą wstępną i ratami leasingowymi należy zaewidencjonować po stronie kosztów w kwocie netto. Potwierdza to zapis art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle, którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, że przy rozliczaniu opłat leasingowych mają zastosowanie ogólne postanowienia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie, do którego kosztem uzyskania. przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, jeżeli maszyna będąca przedmiotem leasingu, którą Pan podnajmuje do odrębnej działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę będzie służyć pozyskiwaniu przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, to wartość opłaty wstępnej i wartość rat będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Natomiast kwota wynikająca z zawartej umowy otrzymywana przez Pana z tytułu podnajmu przedmiotu leasingu będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach