Podatnik był członkiem zarządu spółki, która została sprzedana niemieckiej firmie. Po jej sprzedaży zawarto umowę o zakazie konkurencji, na podstawie... - Interpretacja - PD-F-415/ 38 /04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. PD-F-415/ 38 /04, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik był członkiem zarządu spółki, która została sprzedana niemieckiej firmie. Po jej sprzedaży zawarto umowę o zakazie konkurencji, na podstawie której podatnik uzyskał jednorazowe świadczenie w EURO.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.

W związku z treścią art. 10 ust.1 pkt 9 w/w ustawy oraz wyłączeniem odszkodowania przyznanego zgodnie z umową o zakazie konkurencji ze zwolnień podatkowych enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 1 w/w ustawy, a contrario należy zaliczyć w/w świadczenie do przychodów podatnika.

Mając na uwadze dyspozycję art. 9 ust.1 i 1a ustawy podatkowej, gdzie ustawodawca stanowi o obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym wszelkiego rodzaju dochodów (z wyjątkiem dochodów zwolnionych) i ich kumulacji w składanym, zgodnie z art. 45 ust.1 w/w ustawy, zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - świadczenie wynikające z umowy o zakazie konkurencji powinno zostać w tym zeznaniu wykazane i opodatkowane.

Jednocześnie należy zauważyć, że w przypadku otrzymania świadczenia w walucie obcej, zgodnie z art. 11 ust. 3 w/w ustawy, przychody te przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (...).

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązujacym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim