Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chos... - Interpretacja - US-PO-I-415/PIT-20/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.09.2004, sygn. US-PO-I-415/PIT-20/2004, Urząd Skarbowy w Choszcznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie, na pisemne zapytanie z dnia 25 sierpnia 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny, z którego wynika, że małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą bez umowy spółki cywilnej, zarejestrowaną wspólnie na ich nazwiska, posiadają jeden numer REGON, a dla celów podatku VAT używany jest NIP żony. NIP męża używany jest tylko do celów podatku dochodowego, który rozliczany jest przy uwzględnieniu udziału w zyskach i stratach w wysokości 50 %.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnicy formułują stanowisko, iż w wyniku obowiązku dokonania zmian w rejestracji, by każdy z małżonków miał w ewidencji oddzielny wpis, oddzielny numer REGON i oddzielny NIP, spisanie między sobą umowy spółki cywilnej, nie jest równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej, a tym samym nie rodzi obowiązku sporządzenia spisu z natury, opłacenia z tym zdarzeniem związanym podatku dochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w części jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie informuje, iż z uwagi na fakt, że podatnicy w roku 2004 opłacali podatek dochodowy od osób fizycznych na ogólnych zasadach wskazuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych kwestię sporządzania spisu z natury regulują przepisy § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Uwzględniając informację, że działalność gospodarcza w chwili obecnej prowadzona jest, jak wskazują podatnicy, na imię obojga małżonków - zawiązanie spółki cywilnej między małżonkami jest równoznaczne z likwidacją działalności prowadzonej samodzielnie i tym samym rodzi obowiązek sporządzenia spisu z natury.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Nie ustala się jednak dochodu na dzień likwidacji zgodnie z pkt 1 ust. 3 powyższego artykułu, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Nie rodzi również skutków podatkowych w myśl pkt 3 ust. 3 artykułu, o którym mowa wyżej, wniesienie przez osoby fizyczne do spółki cywilnej składników majątku objęte remanentem związanych z prowadzoną uprzednio działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe w zaistniałym stanie faktycznym tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko podatników w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte w piśmie z dnia 25.08.2004 r.

Urząd Skarbowy w Choszcznie