Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 19 lipca 2001 r. Pani wraz z mężem zawarła umowę z bankiem o kredyt kontraktowy. Środki gromadzo... - Interpretacja - IIUSPBI/P/415-49/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.08.2004, sygn. IIUSPBI/P/415-49/04, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 19 lipca 2001 r. Pani wraz z mężem zawarła umowę z bankiem o kredyt kontraktowy. Środki gromadzone w ramach systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej chce Pani przeznaczyć na nabycie 1/6 części mieszkania od brata (którą to część Sąd Cywilny, w postępowaniu spadkowym przeprowadzonym po zmarłych rodzicach, przyznał bratu, a Pani 5/6 części tego mieszkania), nie będąc obowiąznym do zwrotu dokonanych z ww. tytułu odliczeń.

W rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070ze zm.) osoba fizyczna przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Stosownie do art. 8 ust. 2 celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jeżeli podatnik po upływie okresu systematycznego oszczędzania, wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej i w tym samym roku wydatkuje je zgodnie z celami, o których mowa wyżej, nie traci prawa do odliczeń od podatku.

Reasumując, jeżeli w całości środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej przeznaczy Pani wraz z mężem na nabycie 1/6 części mieszkania, nie będziecie państwo obowiązani do zwrotu odliczeń dokonanych z tytułu przedmiotowej ulgi podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach