Płatnik - bank wystąpił z zapytaniem dotyczącym opodatkowania dochodów z tytułu przeprowadzenia transakcji forward. Zapytanie odnosi się do zawierany... - Interpretacja - US 72/RPŁ/423-64/04/EŁ

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.07.2004, sygn. US 72/RPŁ/423-64/04/EŁ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Płatnik - bank wystąpił z zapytaniem dotyczącym opodatkowania dochodów z tytułu przeprowadzenia transakcji forward. Zapytanie odnosi się do zawieranych z klientami kontraktów forward nierzeczywistych, na mocy których w dniu wykonania umowy strona uzyska prawo do świadczenia pieniężnego jakim jest różnica pomiędzy ustaloną w umowie wartością instrumentu bazowego a jego wartością w dniu, w którym umowa ma być wykonana. Klient w dniu zamknięcia kontraktu uzyskuje dochód lub ponosi stratę w zależności od wysokości różnicy między wartością waluty przeliczoną wg umówionego kursu a wartością wg kursu bieżącego.

Czy uzyskane przez podatnika dochody w postaci różnicy związanej z wahaniem kursu walut należy potraktować jako przychód z kapitałów pieniężnych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej updf. ?

Czy do kosztów uzyskania w/w przychodu należy zaliczyć wydatek poniesiony na nabycie instrumentów podatkowych oraz związane z transakcją koszty tj. prowizje i opłaty?

Czy w świetle wyżej opisanej sytuacji bank ma obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C w przypadku osiągnięcia przez podatnika dochodu?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na pismo z dn. 11/05/2004 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 ze zm./ informuje, że przychody uzyskane na podstawie transakcji terminowych zawieranych przez bank należy potraktować jako przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - zwanej dalej updf.

Obowiązek podatkowy powstaje z momentem realizacji takiego kontraktu czyli z chwilą nabycia praw majątkowych.

W związku z powyższym bank jako płatnik ma obowiązek pobrać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności. W przypadku uzyskiwania dochodów z instrumentów pochodnych koszty uzyskania przychodu ustala się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38a updf.

Jeżeli podatnik obciążony jest kosztami prowizji i opłat związanych z utrzymaniem kontraktu - stanowią one koszt uzyskania przychodu przy realizacji dochodu z kontraktu. Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż w chwili, gdy powstaje strata w wyniku zamknięcia kontraktu, osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie wykazuje jej w zeznaniu rocznym, ponieważ nie powstaje w tym momencie obowiązek podatkowy.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie