W odpowiedzi na pytanie złożone w dniu 09-07-2004 r. w sprawie dopuszczalności wniesienia aneksem do umowy spółki w formie aportu prawa użytkowania lo... - Interpretacja - DP I 4113/17/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2004, sygn. DP I 4113/17/04, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pytanie złożone w dniu 09-07-2004 r. w sprawie dopuszczalności wniesienia aneksem do umowy spółki w formie aportu prawa użytkowania lokalu oraz opodatkowania przychodu z nieodpłatnego używania lokalu przez spółkę, którego prawo użytkowania ma zostać wniesione w formie aportu. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku działając na podstawie art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) informuję, że: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (spółkę dwuosobową w której udziały wspólników są równe). Działalność prowadzona jest w lokalu stanowiącym współwłasność Pana i Pana wspólnika. Udziały we współwłasności lokalu są równe po #189;.

Zgodnie z art 860 i art 861 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz 93 z późn. zm.)Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

Prawo użytkowania jest ograniczonym prawem rzeczowym, niezbywalnym do ustanowienia którego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności. Organy podatkowe udzielają informacji jedynie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W takiej sytuacji jeżeli w Pana ocenie w przedmiotowym stanie faktycznym dopuszczalne jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego skuteczne wniesienie aportem ograniczonego prawa rzeczowego - użytkowania, to wkłady wniesione przez wspólników w czasie trwania spółki są majątkiem wspólnym, w związku z czym nie ustala się wartości czynszu z tyt. wykonywania prawa wniesionego jako wkład przez wspólników.

Urząd Skarbowy w Kraśniku