Zgodnie z postanowieniami art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, ... - Interpretacja - PD.415/7/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.04.2004, sygn. PD.415/7/2004, Urząd Skarbowy w Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z postanowieniami art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.
W myśl przytoczonego wyżej art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawowym warunkiem umożliwiającym dokonywanie odliczenia z tytułu remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego jest nie tylko dokonywanie wydatku na określony powołanym przepisem cel, ale także posiadanie w chwili dokonywania tego wydatku tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego, którego wydatek ten dotyczy.
Tytułem prawnym, na podstawie którego podatnik zajmuje budynek lub lokal mieszkalny może być na przykład akt własności, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa użyczenia, umowa poddnajmu lub poddzierżawy, decyzja administracyjna (przydział mieszkania) lub dokumenty potwierdzające jego nabycie w drodze kupna, darowizny lub spadku.
Ponieważ z przedstawionego przez Państwa pisma wynika, że dysponujecie Państwo tytułem prawnym do budynku oraz ponieśliście wydatki związane z niniejszym celem organ podatkowy informuje, że nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi, o której mowa w wyżej cyt. przepisie za 2003 r.

Urząd Skarbowy w Górze