Na podstawie art. 14a Ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołowie w odpo... - Interpretacja - PD 412/395/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.05.2004, sygn. PD 412/395/04, Urząd Skarbowy w Wołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a Ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołowie w odpowiedzi na pismo z dnia 23.03.2004 roku w sprawie wykonania remontu przez zmarłą matkę i uzyskania z tego tytułu zwrotu nadpłaty przez spadkobiercę informuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie aktu notarialnego - umowa darowizny z dnia 09.02.1999 roku, podatniczka została właścicielem mieszkania, jednak matka miała na podstawie aktu notarialnego ustanowioną dożywotnią i nie odpłatną służebność mieszkania, polegającą na prawie korzystania z lokalu mieszkalnego.
Matka podatniczki poniosła wydatki związane z remontem zajmowanego lokalu mieszkalnego. Przepis art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia możliwość zmniejszenia podatku o poniesione przez podatnika wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację od tytułu prawnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Ustawodawca nie precyzuje pojęcia tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego, dlatego też pojęcie to należy rozumieć zgodnie z powszechnym znaczeniem przypisywanym na gruncie innych obowiązujących przepisów i języka potocznego. Do tytułów prawnych do zajmowanego lokalu należy obok prawa własności wymienić także umowy np. najem, dzierżawa, użyczenie, służebność.
Służebność mieszkania jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym zgodnie z wymogami formalnymi (akt notarialny) czyli bez wątpienia jest tytułem prawnym.
W świetle zapisów art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym z dnia 26.07.1991 roku (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnik zmniejsza podatek dochodowy za dany rok jeżeli w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont zajmowanego na podstawie tytułu prawnego mieszkania. Matka podatniczki ma prawo do skorzystania z ww. odliczeń jeżeli poniosła wydatki na remont i ma je udokumentowane fakturami.
Jeżeli chodzi o możliwość uzyskania z tego tytułu zwrotu nadpłaty przez córkę zmarłej, (spadkobiercę) to zgodnie z art. 104 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 roku poz. 926 ze zm.) jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych spadkobierca w terminie do 30 dni od dnia otrzymania informacji o której mowa w § 1 zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.
Ponadto zgodnie z art. 105 § 2 O.p. przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli pod warunkiem złożenia w Organie podatkowym:
1) prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
2) zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności Podatniczka w oświadczeniu podaje, że rezygnuje z faktu wystąpienia do sądu o wydanie postanowienia o nabycie spadku, aby zostać spadkobiercą.
Tym samym tut. Organ Podatkowy podaje stanowisko w tej sprawie, że aby uzyskać zwrot muszą być spełnione warunki o których mowa w art. 104 i 105 Ordynacji Podatkowej.

Urząd Skarbowy w Wołowie