Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz 926 ze zm. ) w związku z Waszy... - Interpretacja - III MUS-WP-413/1228/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. III MUS-WP-413/1228/04, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz 926 ze zm. ) w związku z Waszym pismem z dnia 13.07.2004 r. dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydatków związanych ze sfinansowaniem usług stomatologicznych dla pracowników Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:

Stosownie do postanowień art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z wyjaśnienia Banku wynika, że zawarto umowę z Przychodnią Stomatologiczną na świadczenie usług stomatologicznych. Wynagrodzenie dla przychodni płacone jest w formie ryczałtu na podstawie wystawionej faktury. Wyliczenie kosztu usługi stomatologicznej w danym miesiącu pracownikowi jest trudne, a wartość tych usług na jednego pracownika korzystającego w każdym miesiącu będzie różna i uzależniona od ilości korzystających pracowników.
Jak wynika z postanowień art. 12 ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ( jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi nie wchodzące w zakres działalności pracodawcy) ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b, stąd też w przypadku usług zakupionych przez pracodawcę wartość pieniężną tych świadczeń ustala się na podstawie cen zakupu.

Z powołanych przepisów wynika jednoznacznie, że pracodawca jest zobowiązany do doliczenia do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń w tym usług medycznych, stosując w tym celu ceny zakupu usługi. Uwzględnienie kosztów usług medycznych w przychodach pracownika jednak nie zawsze jest możliwe. Ma to miejsce w sytuacji, gdy pracodawca wykupuje usługi medyczne, jednakże opłatę za te usługi wnosi w sposób zryczałtowany ( bez względu na wartość wykonanych usług) albo w sposób uniemożliwiający identyfikację ceny konkretnej usługi ponoszonej na rzecz konkretnego pracownika.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje bowiem doliczenia do dochodu pracownika wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników w sytuacji, gdy nie można określić wartości świadczenia z jakiego pracownik faktycznie skorzystał.

W związku z powyższym, skoro Bank opłaca prawo pracowników do korzystania z usług stomatologicznych, a placówka ta nie wystawiła imiennych rachunków za korzystanie z jej usług przez konkretnych pracowników, lecz faktury na ogólną kwotę ryczałtu- wówczas świadczenia takie nie stanowią przychodu pracowników i nie podlegają opodatkowaniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu