W dniu 23.07.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie wpłynęło pismo pana Bogusława B. z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowan... - Interpretacja - U.S.Ia/2/36-OP/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. U.S.Ia/2/36-OP/2004, Urząd Skarbowy w Łańcucie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 23.07.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie wpłynęło pismo pana Bogusława B. z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującym pytaniem: czy i na jakich zasadach oraz w jakiej wysokości wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży akcji amerykańskiej firmy, która jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a które to akcje Podatnik otrzymał jako zapłatę za sprzedaż Firmy "D." S.A. w dniu 22.04.2002 r. w sytuacji, gdy sprzedaż nastąpi na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub umowa kupna-sprzedaży zostanie podpisana i zrealizowana w Polsce z obywatelem Stanów Zjednoczonych, a przeniesienie prawa własności nastąpi na podstawie aktu notarialnego.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Zapis art. 14 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie w dniu 8.10.1974 r. pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez Podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania. Ponieważ pan Bogusław B. nie posiada miejsca zamieszkania na terenie USA sprzedaż akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W sytuacji, gdy sprzedaż akcji nastąpi na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przychód powstanie na terenie Stanów Zjednoczonych, w chwili gdy stanie się należny, bez względu na to czy i kiedy dochód z tego tytułu zostanie przekazany do Polski i otrzymany przez podatnika. Stosownie do treści art. 17 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży należy ustalić zgodnie z art. 19, który w ust. 1 stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Nie jest możliwe, jak sugeruje podatnik w piśmie z dnia 23.07.2004 r., opodatkowanie dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji, w sytuacji gdy dochód z ich sprzedaży uzyskany zostanie na terenie obcego państwa, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 %, ponieważ opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (19-procentowy podatek od dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) odnosi się wyłącznie do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Tutejszy organ podatkowy zwraca również uwagę, że art. 17 ust. 6 lit. a operuje pojęciem przychodów należnych, bez znaczenia jest ich otrzymanie, uzyskanie przychodu należy wiązać z miejscem położenia jego źródła, a określona forma rozliczeń (np. przekazanie na rachunek bankowy w kraju) nie może tego miejsca zmienić. Przekazanie przychodu do Polski oznacza, że przychód ten powstał wcześniej - za granicą, zaś w kraju zostanie jedynie postawiony do dyspozycji. Dochód ze sprzedaży akcji w rozpatrywanej sprawie należy zatem ustalić zgodnie z art. 9 ust. 2 stanowiącym, że dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wg którego kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie papierów wartościowych. Jeżeli więc pan Bogusław B. uzyska dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych na terenie Stanów Zjednoczonych, będzie on podlegał łączeniu z innymi dochodami (art. 9 ust. 1a ww. ustawy) i opodatkowaniu wg skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ww. ustawy), a w związku z ich sprzedażą nie powstanie obowiązek uiszczenia zaliczki ani złożenia deklaracji miesięcznej, a podatnik będzie zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym (jako dochodu z kapitałów pieniężnych).

W sytuacji, gdy umowa kupna-sprzedaży będzie podpisana i zrealizowana w Polsce, a więc przychód ze sprzedaży akcji zostanie uzyskany na terenie kraju, wówczas będzie miał zastosowanie art. 30b ust. 1 oraz ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających podatek dochodowy wyniesie 19 % uzyskanego dochodu, a dochody te nie będą podlegały łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie art. 30b ust. 6 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik będzie obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Reasumując, sposób opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji zależy od miejsca jego uzyskania.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie informuje, że powyższa interpretacja jest także odpowiedzią na zapytanie dotyczące tej samej sprawy wniesione przez pana Bogusława B. do tutejszego organu podatkowego w dniu 16.08.2004 r.

Urząd Skarbowy w Łańcucie