Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pani zapytanie zawarte w piśmie z dnia 17 stycznia 2004 roku, (wpływ do tut. Organu... - Interpretacja - DL-I-415-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.04.2004, sygn. DL-I-415-8/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pani zapytanie zawarte w piśmie z dnia 17 stycznia 2004 roku, (wpływ do tut. Organu podatkowego w dniu 29 marca 2004 r.), działając zgodnie z przepisami art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr. 137, poz. 926, z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia;

Z treści złożonego pisma wynika iż ma Pani wątpliwości dotyczące miejsca i sposobu opodatkowania dochodu ze sprzedaży położonych w Polsce nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ta nieruchomość została nabyta, posiadając miejsce zamieszkania w Niemczech i adres zameldowania w Polsce. Pani zdaniem podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i lokalu mieszkalnego powinien być zapłacony w Niemczech.

Odnosząc się do Pani stanowiska, przedstawiam co następuje: Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr. 14, poz.176, z póź. zm.) podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się z uwzględnieniem umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania , których stroną jest Polska. I tak umowa podpisana w Warszawie w dniu 18 grudnia 1972 między Polską Rzeczpospolitą Ludową, a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr. 31 poz. 163) oraz Protokółu do tej umowy z dnia 24 października 1979 r. (Dz. U. z 1982 r. Nr. 1, poz. 1) z Republiką Federalną Niemiec nie reguluje odrębnie sprawy opodatkowania dochodów ze sprzedaży majątku, w związku z czym ma tu zastosowanie regulacja dotycząca innych nie wymienionych dochodów - art. 19 tej umowy.

Zgodnie z treścią tej normy prawnej dochody, nie wymienione wyraźnie w poprzednich artykułach, osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Państwie Umawiającym się mogą być opodatkowane tylko w tym państwie. Oznacza to iż Pani posiadając miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, winna opodatkować dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i lokalu mieszkalnego w miejscu swojego zamieszkania tj. w Niemczech.

Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie art. 4 wymienionej wyżej umowy polsko niemieckiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponieważ w akcie notarialnym sporządzonym na okoliczność sprzedaży nieruchomości podaje Pani adres zamieszkania w Polsce, aby rozstrzygnąć problem właściwego opodatkowania uzyskanego przychodu i zwolnić z opodatkowania ten dochód w Polsce, powinna przedłożyć polskim organom podatkowym certyfikat rezydencji- zaświadczenie wydane przez właściwy organ administracji podatkowej dokumentujący dla celów podatkowych miejsce zamieszkania na terenie Niemiec.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy