Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 27 ... - Interpretacja - KD-415-2/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2004, sygn. KD-415-2/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 27 stycznia 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uprzejmie informuje.

Powyższym pismem zwrócili się Państwo o udzielenie informacji w sprawie odliczenia od podatku, w ramach wydatków objętych ulgą budowlaną poniesionego wydatku na opłacenie kosztów sporządzenia umowy notarialnej. Zdaniem Państwa kwota wydatkowana za sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego podlega odliczeniu w limicie ulgi budowlanej.

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 6 pkt 1, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym przed 31 grudnia 2001 r.) wydatki na cele m.in. objęte "dużą ulgą budowlaną" dokumentowane były za pomocą faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług, nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Usługi notarialne, tzn. czynności wykonywane przez notariusza, są obciążone podatkiem od towarów i usług, a notariusz jest podatnikiem VAT.Koszty sporządzenia aktu notarialnego jako dokumentu niezbędnego do skutecznego przeniesienia prawa własności nieruchomości są niewątpliwie związane z nabyciem lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym, jeżeli Państwo w latach 2000-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na zakup lokalu mieszkalnego, a fakt sporządzenia przez notariusza umowy przenoszącej prawo własności tego lokalu został udokumentowany fakturą VAT, to przysługuje prawo do odliczenia ww. wydatków w ramach "dużej ulgi budowlanej".

Odliczeniu nie podlegają: podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłata sądowa pobierane przez notariusza, bowiem notariusz jest jedynie ich płatnikiem, a fakt poniesienia tych opłat nie jest dokumentowany fakturą VAT.

Informacji udziela się w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy