Wnioskodawczyni – osoba fizyczna zamieszkała na stałe w Niemczech i będąca rezydentem podatkowym tego kraju – wystąpiła do KIS z wnioskiem o wydanie i... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy sprzedaż udziałów w polskiej spółce przez niemieckiego rezydenta podlega PCC?

Temat interpretacji

Sprzedaż udziałów przez nierezydenta – czy podlega PCC?

Wnioskodawczyni – osoba fizyczna zamieszkała na stałe w Niemczech i będąca rezydentem podatkowym tego kraju – wystąpiła do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Kobieta jest jedynym udziałowcem spółki z o.o. z siedzibą w Polsce i planuje sprzedaż swoich udziałów na rzecz spółki kapitałowej mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Transakcja nie będzie zawarta na terytorium Polski.

W ramach wniosku o interpretację zainteresowana zadała pytanie, czy taka sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu PCC oraz kto będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku. Zdaniem wnioskodawczyni, obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje po stronie nabywcy udziałów, a sama sprzedaż – jako dotycząca prawa majątkowego wykonywanego w Polsce – podlega opodatkowaniu PCC w wysokości 1%.

KIS: obowiązek podatkowy w PCC spoczywa na kupującym

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziałów w polskiej spółce przez osobę fizyczną z Niemiec podlega opodatkowaniu PCC, a obowiązek zapłaty podatku spoczywa na kupującym.

W uzasadnieniu organ przywołał art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają m.in. umowy sprzedaży praw majątkowych. Zgodnie z art. 1 ust. 4 tej samej ustawy, sprzedaż podlega PCC, jeżeli dotyczy praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski – a za takie uznaje się udziały w spółce z o.o. mającej siedzibę w Polsce.

KIS podkreśliła, że miejsce zawarcia umowy oraz status podatkowy stron transakcji nie mają wpływu na opodatkowanie PCC, jeżeli przedmiotem umowy są prawa majątkowe wykonywane w Polsce. Tym samym fakt, że transakcja zostanie zawarta poza terytorium RP, a sprzedający jest nierezydentem, nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.

W konkluzji dyrektor KIS zaznaczył, że zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, przy umowie sprzedaży podatnikiem podatku jest kupujący. Oznacza to, że nawet jeśli sprzedający – jak w tym przypadku – nie ma związku rezydencyjnego z Polską, to obowiązek zapłaty podatku spoczywa na stronie nabywającej udziały.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.126.2025.3.MD