- Interpretacja - US/3-PDM/413-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.03.2004, sygn. US/3-PDM/413-8/04, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz aktów notarialnych wynika, że nabyła Pani do majątku odrębnego lokal mieszkalny na podstawie "umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa w drodze sprzedaży" oraz garaże na podstawie "umowy o ustanowienie odrębnej własności lokali i przeniesienia tych praw w celu zwolnienia się z zobowiązań w trybieart. 453 Kodeksu cywilnego" od dłużnika w zamian za wierzytelności powstałe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Nabyte nieruchomości nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodów.

Na podstawie art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.Na podstawie art. 28 ust. 2 w/wym. ustawy podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując, sposób nabycia oraz forma zapłaty nie mają wpływu na powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie