Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 12.03.2004 r. (data wpływu 17.03.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepi... - Interpretacja - US. PDOF/415/13/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.03.2004, sygn. US. PDOF/415/13/04, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 12.03.2004 r. (data wpływu 17.03.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, tj. czy małżonkowie stanowiący rodzinę zastępczą dla małoletniego dziecka będąc jednocześnie opiekunami prawnymi są obowiązani doliczać do swoich dochodów dochody małoletniego dziecka otrzymywane z tytułu renty rodzinnej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, na które pobierany był zasiłek pielęgnacyjny oraz dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, podatek może być określony, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów. W myśl art. 6 ust. 8 ww. ustawy, zasada ta nie ma zastosowania, gdy osoba samotna wychowująca dziecko lub jej dziecko uzyskały przychody opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Za osobę samotnie wychowującą dzieci (art. 6 ust. 5 ww. ustawy) uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4 (osoby samotnie wychowujące dzieci), chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Jakkolwiek do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej (art. 155 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), to jednak dochody z majątku małoletniego dziecka, którymi sprawujący opiekę zarządza, mogą być obracane wyłącznie na potrzeby tegoż małoletniego, a nie na potrzeby sprawującego opiekę lub jego rodziny, a zatem brak jest z tego względu jakiegokolwiek łączenia dla celów podatkowo-prawnych dochodów opiekuna prawnego z dochodami osoby małoletniej poddanej jego opiece.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że państwo stanowią rodzinę zastępczą dla małoletniego dziecka będąc jednocześnie opiekunami prawnymi. Rodzina zastępcza nie posiada zatem uprawnień ani rodziny naturalnej, ani osoby przysposabiającej, wynikających z ustawy z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Nie ma również, jak wynika z wyżej zacytowanego przepisu, obowiązku doliczać do swoich dochodów, dochodów małoletnich dzieci, dla których stanowi rodzinę zastępczą. W takiej sytuacji, jeżeli małoletnie dziecko osiąga wymienione dochody (renta rodzinna), należy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko małoletniego dziecka. Zeznanie takie wypełniają i podpisują w imieniu dziecka opiekunowie prawni.

W związku z powyższym Urząd potwierdza stanowisko wyrażone przez państwo w przedmiotowej sprawie.

Urząd Skarbowy w Ropczycach