Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizyczrrych nie prowadzących działalności gospodarczej - Interpretacja - PD-413/21/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. PD-413/21/2004, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizyczrrych nie prowadzących działalności gospodarczej

W odpowiedzi na Pani wniosek złożony w dniu 07.01.2004 r., uzupełniony w dniu 15.01.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:
Przedmiotowy wniosek dotyczył kwestii odliczenia w ramach ulgi remontowej poniesionego wydatku na wymianę pokrycia dachowego nad budynkiem mieszkalnym i nadbudowaną częścią budynku.We wniosku postawiono pytanie czy będzie możliwa do odliczenia w ramach ulgi remontowej również wymiana pokrycia dachowego nad dobudowaną częścią budynku mieszkalnego, która powstała w 2003 roku.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) "podatek dochodowy ... zmniejsza się ... jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego...".
Z powyższego zapisu wynika iż warunkiem korzystania z ulgi remontowej jest to, by remontowane czy modernizowane mieszkanie, dom były zajmowane na podstawie tytułu prawnego. Jest nim między innymi prawo własności domu lub lokalu mieszkalnego figurujące na podatnika (lub jego małżonka).
Uwzględniając rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownctwa z dnia 21 grudnia 1996 r., w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się m. in. wydatki poniesione na: "remont lub modernizację elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące: konstrukcji i pokrycia dachu".

Ponadto zgodnie z art. 27 a ust. 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "wysokość odliczeni od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2 dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem malżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Jeżeli małżonkowie:
1) podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków".

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny we wniosku poparty dokumentami, uznać należy, iż Pan (...) (małżonek) posiada prawo własności do lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość (w tym poddasza i dachu) w budynku mieszkalnym, na podstawie aktu notarialnego zawartego w 2002 roku.
W świetle powyższego z uwagi na fakt, iż został spełniony warunek do korzystania z ulgi remontowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, iż posiadając faktury VAT na poniesiony wydatek, możecie Państwo składając odrębne zeznania roczne, dokonać odliczenia w ramach ulgi remontowej wymiany pokrycia dachowego dokonanej tylko nad istniejącym budynkiem mieszkalnym, ponieważ pokrycie dachu nad dobudowaną w roku 2003 częścią mieszkalną nie jest ani remontem ani modernizacją, jest rozbudową budynku mieszkalnego, która do końca 2001 roku była zaliczona do tzw. "dużej ulgi budowlanej", a która to ulga z dniem 01.01.2002 r. została skreślona z katalogu ulg podatkowych.

Urząd Skarbowy w Zakopanem