Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 ... - Interpretacja - PB 415/9/04/PK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.02.2004, sygn. PB 415/9/04/PK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 10.02.2004 r. (data wpływu 11.02.2004 r.) dot. stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać; z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. W myśl art. 22 ust. 9 pkt. 3 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami określone zostały w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Forma umownego stosunku prawnego, w ramach którego wykonywane są prace twórcze, stanowiące podstawę do uzyskania wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich lub praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, nie ma znaczenia dla ich kwalifikacji odnośnie wysokości normy kosztów uzyskania przychodów. O zastosowaniu przedmiotowych 50% kosztów decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności będacej przedmiotem prawa autorskiego.

Tak więc zdaniem tut. organu podatkowego w stosunku do otrzymywanych przez Pana dodatkowych ryczałtów za zwrot kosztów podróży służbowej w związku z prowadzeniem zajęć dydaktycznych brak jest możliwości zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów biorąc pod uwagę fakt, iż wynagrodzenie to nie jest w jakikolwiek sposób powiązane z obrotem w sferze prawa autorskiego lub praw wykonawczych. W związku z powyższym w stosunku do związanych ze źródłem przychodu z tytułu prowadzenia zajęć dydaktycznych wypłacanych kwot ryczałtów za dojazdy przyznanych w umowie o dzieło płatnik winien stosować zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 20% koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie art. 21 pst. 1 pkt 16 lit. b w/w ustawy wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędecej pracownikiem do wysokości wynikającej z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2002r.)

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik