POSTANOWIENIE - Interpretacja - PBI/415-52/134581/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. PBI/415-52/134581/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.08.2005 r., które wpłynęło w dniu 07.09.2005 r. i zostało uzupełnione pismem z dnia 29.09.2005 r. (data wpływu do organu 27.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodu opłat za egzamin kwalifikacyjny SEP Pana i pracowników oraz składki członkowskiej z tytułu przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i składki ubezpieczenia OC ponoszonych przez prowadzącego działalność gospodarczą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą m.inn. na wykonywaniu instalacji elektrycznych w budynkach i budowlach. Raz na pięć lat Pan i zatrudnieni przez Pana pracownicy zobowiązani są do poddania sie egzaminowi kwalifikacyjnemu w celu uzyskania uprawnień SEP warunkujących pracę związaną z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych (dot. pracowników) oraz prowadzonego przez Pana dozoru w powyższym zakresie. Prowadząc przedmiotową działalność ponosi Pan opłaty na składkę członkowską z tytułu przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz składkę na ubezpieczenie OC. Pana zdaniem wszystkie ww. wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności.

Udzielając odpowiedzi na Pana zapytanie stwierdza się co następuje - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego

źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby jakiś wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwie przesłanki

wydatek powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodu,

wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym opłata za egzamin kwalifikacyjny pracowników oraz Pana jako wydatek związany z uzyskaniem przychodu i nie wymieniony w art. 23 ustawy może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Na podstawie z art. 23 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem ( ......). Zgodnie z art. 6 ust. 1, 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów (Dz.U. z 2001r. Nr 5, poz. 42 ze zm.), prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej i lokalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Członek izby samorządu zawodowego podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zapłacona składka na rzecz Śląskiej Okręgowej Izby Budownictwa jako obowiązkowa stanowi koszt uzyskania przychodu oraz składka zapłacona z tytułu ubezpieczenia OC ponoszona przez prowadzącego działalność gospodarczą jako warunkująca uzyskanie przychodu stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie na mocy art. 143 § 2 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej- 43 -300 Bielsko Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach