Wnioskiem z dnia 19.01.2005r małżonkowie zwrócili się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem o udzielenie odpowiedzi czy w p... - Interpretacja - 1425/033/415/3/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. 1425/033/415/3/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 19.01.2005r małżonkowie zwrócili się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem o udzielenie odpowiedzi czy w przypadku zmiany prowadzenia działalności na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną przez jednego tylko małżonka wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z remanentu sporządzonego na dzień tejże zmiany. Ze złożonego wniosku wynika, że aktualny stan prawny firmy przedstawia się następująco:Firma podjęła działalność w 1993r. Była to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez żonę. Do przedmiotowego zaświadczenia zostało dopisane imię i nazwisko męża jako współwłaściciela firmy - drugiego przedsiębiorcy. Numer regon został nadany firmie małżeńskiej. Podatek dochodowy rozliczany jest w oparciu o podatkowa księgę przychodów i rozchodów, wg. skali podatkowej. Podatnicy nie są spółką cywilną. Ze względu na stan zdrowia żona zakończy działalność gospodarczą. Mąż będzie prowadził tę samą działalność gospodarczą pod tym samym numerem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatnicy uważają, że fakt wykreślenia żony z wszelkich rejestrów związanych z działalnością gospodarczą nie rodzi żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza: Zawiadomienie o zmianie prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowanej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną jednoosobowo przez jednego z małżonków wiąże się z zaprzestaniem działalności prowadzonej w formie dotychczasowej - następuje likwidacja działalności prowadzonej przez żonę. W takim przypadku należy sporządzić na dzień zmiany (likwidacji) spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi. Obowiązek sporządzenia takiego spisu wynika z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zmianami), który stanowi, że spis - o którym mowa wyżej - podatnicy zobowiązani są sporządzić na dzień likwidacji działalności w dotychczasowej formie prawnej. Zawiadomienie o likwidacji działalności gospodarczej rodzi również obowiązek, wynikający z art.24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalenia dochodu z likwidacji według zasad wynikających z tego przepisu. Zgodnie z art. 44 ust.4 wyżej wymienionej ustawy, należy od dochodu z likwidacji ustalić podatek dochodowy w formie ryczałtu w wysokości 10%. Przepis art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi również, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: 1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowopowstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, 2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, 3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, 4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Oznacza to, że mimo faktycznej likwidacji działalności i sporządzenia remanentu na dzień likwidacji, w przypadku wystąpienia wyżej wskazanych zdarzeń nie ustala się dochodu z likwidacji. Nie wystąpi także zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% tego dochodu. Zmiana prowadzenia działalności zarejestrowanej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną tylko przez jednego małżonków należy zakwalifikować do zmiany formy prawnej prowadzonej dotychczas działalności. A zatem, jeżeli składniki objęte spisem na dzień zakończenia działalności zarejestrowanej na imię obojga małżonków zostaną wniesione do działalności prowadzonej tylko przez jednego z małżonków, nie wystąpi obowiązek ustalenia dochodu na dzień likwidacji. W konsekwencji należy zgodzić się ze stanowiskiem przedstawionym w zapytaniu, że w odniesieniu do podatku dochodowego zmiana formy prawnej prowadzonej działalności nie wywoła żadnych skutków podatkowych za wyjątkiem tego, że od dnia zmiany przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej winien wykazywać tylko mąż. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez małżonków w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu