W odpowiedzi na pismo z dnia 07.03.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia. - Interpretacja - OG 005/33/03/PDII/415-16/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.04.2003, sygn. OG 005/33/03/PDII/415-16/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 07.03.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2002 roku przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z pisma wynika, iż w umowie o pracę pracownik ma zawartą klauzulę o udostępnieniu mieszkania. W związku z tym Jednostka wynajęła mieszkanie, które udostępniła pracownikowi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w tym przypadku odpowiada równowartości czynszu wynikającej z zawartej umowy najmu tego lokalu mieszkalnego wraz z pozostałymi składnikami opłat za mieszkanie ponoszonymi za pracownika przez pracodawcę, tj. opłata za centralne ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci, energię elektryczną i gaz.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach