W świetle art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 , z późn.zm.... - Interpretacja - ZD/415-23/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. ZD/415-23/04, Urząd Skarbowy w Złotowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W świetle art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 , z późn.zm.) - zwaną dalej "ustawą", w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem wszelkie dochody podatnika niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych i od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej nie zaniechano poboru podatku podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przepisy ustawy nie przewidują zwolnienia od podatku zwróconych przez pracodawcę pracownikowi kwot z tytułu poniesionych przez pracownika wydatków na zakup dla dziecka "wyprawki" do szkoły, niezależnie od źródła sfinansowania tych wydatków.
Jeżeli jednak otrzymane środki finansowe od pracodawcy przez pracownika mają charakter zapomogi, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 26 tej ustawy i zostały wypłacone pracownikowi w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79, wówczas wypłata tego świadczenia jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W każdym innym przypadku wypłacone pracownikowi w 2004 roku świadczenie z tego tytułu stanowi dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, podlegający opodatkowaniu na tych samych zasadach co wynagrodzenie ze stosunku służbowego (stosunków pokrewnych). Konsekwencją zakwalifikowania przedmiotowego świadczenia do przychodów ze stosunku służbowego (stosunków pokrewnych) jest możliwość stosowania od sumy wypłaconych świadczeń pracownikowi w danym miesiącu kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy.
W powyższej sprawie maja również zastosowanie m.in. przepisy art. 11, art.31 i art.32 ustawy.

W myśl art. 11 ust.1 powołanej wyżej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń .

Natomiast stosownie do treści art. 31, w związku z art. 12 ustawy, Wasza jednostka, będąca dla ww. pracowników "zakładem pracy", jest obowiązana jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od zakładu przychody ze stosunku służbowego i stosunku pracy ( bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń ).

Zatem, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art.21 ust.1 pkt 26 ustawy stanowisko zajęte w tej sprawie przez Waszą jednostkę w piśmie z dnia 24.09.2004 roku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Złotowie