Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Przedmiotem wniosku jest zapytanie, czy odszkodowanie przyznane w 2004 roku przez Towarzystwo Ubezpieczeni... - Interpretacja - US.PD/415/T-9/3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. US.PD/415/T-9/3/05, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Przedmiotem wniosku jest zapytanie, czy odszkodowanie przyznane w 2004 roku przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawcy wypadku na rzecz osób poszkodowanych tj. wnioskodawczyni i jej dwojga małoletnich dzieci w związku ze śmiertelnym wypadkiem samochodowym męża podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Powyższe odszkodowanie wypłacone zostało na podstawie zawartej pomiędzy stronami ugody przed sądem w związku z art. 446 § 3 ustawy Kodeks cywilny.

Stanowisko podatnika: W złożonym zapytaniu podatniczka przedstawiła swoje stanowisko stwierdzając, iż ww. odszkodowanie podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: W odpowiedzi na powyższe tut. Organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 rok o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem:a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,b) dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.Jak stanowi art. 821 Kodeksu cywilnego - ubezpieczenie majątkowe może dotyczyć mienia albo odpowiedzialności cywilnej a stosownie do art. 822 Kodeksu cywilnego przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na której rzecz zostaje zawarta umowa ubezpieczenia. Zauważyć też należy, iż w świetle art. 15 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.) podstawa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela może być ustalana m.in. w wyniku ugody zawartej z uprawnionym.Przepisy prawa cywilnego dopuszczają możliwość żądania odszkodowania przez osoby trzecie, pośrednio - poprzez czyjąś śmierć - poszkodowane. Kwestię tę reguluje art. 446 Kodeksu cywilnego, który w § 3 stanowi iż sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.Zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tychach