Postanowienie - Interpretacja - PDF-415/18/KG/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PDF-415/18/KG/05, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pana X zam.... zawarte we wniosku z dnia 13.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i momentu uzyskania przychodu z tytułu udziału kapitałowego wypłaconego w ratach, w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pan X wnioskiem z dnia 13 lipca 2005 r. zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie : jak należy ustalić moment uzyskania przychodu w przypadku gdy udział kapitałowy będzie mu wypłacany przez pozostających w spółce jawnej wspólników w ratach, zgodnie z zawartym z byłymi wspólnikami porozumieniem ?

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Pana X w wyżej podanym wniosku przedstawia się następująco.

Podatnik z dniem 31.12.2004 r. wystąpił ze spółki jawnej "XY", w której posiadał 25 % udziałów. Wysokość wniesionych do spółki wkładów wynosiła 15.000,00 złotych. Udział kapitałowy, który ma być podatnikowi wypłacony przez pozostających w spółce wspólników wynosi 102.564,50 złotych. Wartość ta została obliczona według zasad określonych w art.65 kodeksu spółek handlowych (na podstawie bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki). Zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 18.04.2005 r., kwota ta będzie podatnikowi wypłacana w ratach wraz z odsetkami liczonymi od dnia 01.04.2005 r. Podatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą wraz z żoną i w 2005 r. wybrał opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy). Zdaniem podatnika nadwyżka ponad wniesiony wkład oraz odsetki stanowią przychód osiągnięty z tytułu udziału w spółce, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z czym przychód ten będzie opodatkowany podatkiem liniowym, tak jak przychody z działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie z żoną.

Za datę uzyskania przychodu z tego tytułu podatnik uważa moment otrzymania poszczególnych rat. Pyta więc, czy jego stanowisko w tej sprawie jest słuszne.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie stwierdza, co następuje.

Wypłacona występującemu wspólnikowi wartość ustalonego udziału kapitałowego stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu. Ponieważ przychód ten został uzyskany w wyniku prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zwolnione z opodatkowania, zgodnie z art.21 ust.1 pkt 50) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami) są jednak przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Zgodnie z treścią art.9a ust.2 wyżej cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c (...).

Jak wynika z treści art.30c ust.1, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art.9a ust.2, z zastrzeżeniem art.29, 30, 30d i art.44 ust.4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Podatnik w 2005 r. wybrał opodatkowanie dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach wyżej wskazanych. Skoro zatem udział kapitałowy, który będzie mu wypłacony przez wspólników pozostających w spółce należy zaliczyć do dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej należy go opodatkować na tych samych zasadach jak pozostałe dochody uzyskane z tego źródła, tj. według stawki 19 %.

Ten sposób opodatkowania wynika wprost z przepisu art.9a ust ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemajacych osobowości prawnej,

2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust.2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują w sposób szczególny momentu powstania przychodu w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej i przysługującego mu z tego tytułu udziału kapitałowego. W związku z powyższym, bez znaczenia pozostaje fakt, że udział ten, zgodnie z zawartym porozumieniem z pozostałymi w spółce wspólnikami, będzie wypłacany na raty, moment uzyskania przychodu, należy określić według ogólnej zasady wyrażonej w art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych względów należy uznać, że stanowisko podatnika, zgodnie z którym przychód z tytułu udziału kapitałowego powstanie dopiero w momencie otrzymania poszczególnej raty jest nieprawidłowe.

Odnośnie naliczonych do każdej raty odsetek, zgodnie z twierdzeniem podatnika, przychód z tego tytułu powstanie dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania. Wynika to z przepisu art.14 ust.3 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do przychodów, o których mowa w ust.1 i 2, nie zalicza się kwot naliczonych lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Oleśnie