POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD I/005/14/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2005, sygn. PD I/005/14/05, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17 czerwca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe - w części dotyczącej punktu 1.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 17 czerwca 2005 roku, stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą. Wątpliwości Pana dotyczą ustalenia, czy prawidłowo postąpił Pan naliczając podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu osiągania przychodu z nieodpłatnego korzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z samochodu ciężarowego użyczonego przez syndyka masy upadłościowej zarządzającego majątkiem firmy leasingowej będącej w upadłości.

Rozpatrując przedstawiony w Pana wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, stwierdza co następuje:
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) "przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy". Umowa użyczenia polega na nieodpłatnym oddaniu innej osobie do czasowego z niej korzystania z zastrzeżeniem obowiązku jej zwrotu. Przedmiotem użyczenia mogą być tylko rzeczy a więc przedmioty materialne (art. 45 Kodeksu cywilnego).

Umowa użyczenia niesie za sobą skutki podatkowe, bowiem biorący rzecz w używanie otrzymuje nieodpłatne świadczenie, które co do zasady rodzi przychód w wysokości i na zasadach określonych w przepisach podatkowych. Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Z postanowień art. 11 ust. 2a pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika iż wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Wobec powyższego stanowisko Pana zawarte we wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej punktu 1 - przychód z tytułu korzystania z użyczonego samochodu ciężarowego winien być opodatkowany. Wartość tego przychodu może być ustalona w oparciu o ceny rynkowe stosowane przez firmy leasingowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie