Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik wraz z żoną - na zasadzie własności małżeńskiej - jest właścicielem dzia... - Interpretacja - US I-PE/005/16-1/PD/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. US I-PE/005/16-1/PD/05, Urząd Skarbowy w Świnoujściu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik wraz z żoną - na zasadzie własności małżeńskiej - jest właścicielem działki położonej w Świnoujściu. Na działce tej podatnik buduje budynek usługowo - mieszkalny (pięciokondygnacyjny). Budowa jest prowadzona systemem gospodarczym i nie ma ona związku z prowadzoną działalnością, ani nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Przy zakupie materiałów i usług podatnik nie korzysta z odliczenia podatku VAT. W budynku tym na parterze znajdować się będą sklepy, natomiast na wyższych kondygnacjach mieszkania. Część z tych lokali podatnik zamierza sprzedać w momencie ukończenia budowy, inne zaś pozostawić na własne potrzeby lub na wynajem. Niniejsza interpretacja odnosi się do unormowań prawnych na gruncie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku wnioskodawca wraz z małżonką będzie zobowiązany do zapłacenia 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych z tytułu sprzedaży przychodów. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5a pkt 6, art. 8, art. 9a, art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz 176 ze zm.) źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego, w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychód ten zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonanego odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jednak w rozpatrywanym przypadku, przepisy te nie będą miały zastosowania, gdyż w ocenie organu podatkowego charakter prawny czynności polegającej na wybudowaniu budynku z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi z zamiarem ich odsprzedaży daje podstawę do zakwalifikowania przychodów uzyskanych z tych czynności do przychodów z działalności gospodarczej.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art. 5a pkt 6 określono definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z którą działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy, a więc przychodów z:

  • pracy i stosunków pokrewnych,
  • działalności wykonywanej osobiście,
  • działów specjalnych produkcji rolnej,
  • nieruchomości,
  • najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,
  • odpłatne zbycie nieruchomości, niektórych praw majątkowych i rzeczy ruchomych,
  • innych źródeł.

Istotą działalności gospodarczej jest wykonywanie jej w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Na ciągły charakter czynności może wskazywać fakt, że przedmiotem sprzedaży będzie kilka lokali mieszkalnych i użytkowych, nie będzie to zatem czynność jednorazowa. Zamiar odsprzedaży tych lokali wskazuje na to, że podatnik buduje je głównie w celach zarobkowych a nie dla zaspokojenia własnych potrzeb.

W związku z powyższym, w okolicznościach niniejszej sprawy nie można mówić o zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia na podstawie art. 28 ust. 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem planowana sprzedaż będzie miała znamiona działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Takie uregulowanie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów ze wspólnej własności oznacza, iż obowiązek podatkowy z tytułu tego przychodu obciąża każdego z małżonków z osobna.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świnoujściu po dokonaniu oceny prawnej stanowiska pytającego stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Interpretacja ta jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja ta odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści stanu faktycznego. Na poparcie zaistniałych zdarzeń opisanych we wniosku podatnik nie załączył dodatkowych dokumentów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Świnoujściu