Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. zakupił od developera lokal mieszkalny. Zakupu tego lokalu dokonał z majątku... - Interpretacja - UP-II-1A-415-31/69/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. UP-II-1A-415-31/69/05, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. zakupił od developera lokal mieszkalny. Zakupu tego lokalu dokonał z majątku odrębnego zawierając z developerem stosowną umowę w formie aktu notarialnego. Z uwagi na brzmienie przepisu art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej "ustawą" - podatnik w zeznaniu podatkowym za 2003 r. nie skorzystał z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Od 1 stycznia 2004 r. uległ zmianie wskazany wyżej przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy, w związku z czym odsetki od kredytu spłacone w 2004 r. zostały przez podatnika odliczone w zeznaniu podatkowym za ten rok. Podatnik ma jednakże wątpliwości, czy spełnia wszystkie warunki niezbędne do skorzystania z przedmiotowego odliczenia, gdyż przed zawarciem związku małżeńskiego jej mąż, będąc jeszcze kawalerem, podpisał ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o wniesieniu wkładu budowlanego do tej spółdzielni. Poniesione wydatki na wkład budowlany mąż podatnika odliczył od dochodu w zeznaniu podatkowym za 1996 r. Również w 1996 r. został zawarty związek małżeński między wnoszącą zapytanie a jej mężem. Przed zawarciem związku małżeńskiego w dniu 18 października 1996 r. została między przyszłymi małżonkami sporządzona umowa o wyłączeniu wspólności ustawowej.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że w związku z tym, iż nigdy wcześniej nie korzystał z ulg i odliczeń podatkowych, przysługuje mu prawo odliczenia od dochodu wydatków poniesionych w 2004 r. na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego. Przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy nie precyzuje bowiem kwestii korzystania z odliczenia od podatku przedmiotowej ulgi w momencie, gdy między małżonkami została wyłączona wspólność majątkowa. Tym bardziej, że - zdaniem podatnika - już sama umowa o rozdzielności majątkowej pozbawiła go wielu przywilejów, jak m in. możliwości wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2 - 9 ustawy. Podatnik może skorzystać z prawa pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki. Niespełnienie któregokolwiek z warunków powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. Wśród warunków, które muszą zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z odliczenia od dochodu wydatkowanych na spłatę odsetek od kredytu, znajduje się określony w art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. c ustawy zakaz korzystania w latach wcześniejszych z ulg podatkowych zaliczanych do tzw. "dużej ulgi budowlanej", zarówno przez podatnika, jak i przez jego małżonka. Przepis ten stanowi bowiem, iż odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczonych m. in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że między wnoszącą zapytanie i jej mężem została wyłączona ustawowa wspólność majątkowa. Wnosząca zapytanie nie korzysta i wcześniej nie korzystała z ulg podatkowych związanych z inwestycyjnymi celami mieszkaniowymi, natomiast jej mąż w latach wcześniejszych odliczał od swojego dochodu wydatki poniesione na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej. Organ podatkowy analizując przedstawiony stan faktyczny zauważa, że małżonek podatnika poniósł wprawdzie wydatki na spłatę wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej w czasie, gdy był jeszcze kawalerem, ale z prawa odliczenia tego wydatku od dochodu skorzystał już po zawarciu związku małżeńskiego. Analizowany przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. c ustawy stanowi natomiast wyraźnie, że jeżeli małżonek podatnika korzystał wcześniej z odliczenia wydatków poniesionych na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej - jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym - podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, bez względu na istniejący między małżonkami ustrój majątkowy.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kołobrzegu