Zgodnie z art. 2 ust. 1a. ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fiz... - Interpretacja - PD I 0090/1/3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.02.2005, sygn. PD I 0090/1/3/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 2 ust. 1a. ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U z 1998 roku,
Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Art. 6 ust. 1a ww. ustawy stanowi zaś, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika
w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń
w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Natomiast, wedle treści art. 12 ust. 3 ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, jednakże jedynie do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.
Jak wynika z treści złożonego wniosku Podatniczka X jest właścicielką lokalu mieszkalnego położonego w Karpaczu, który zamierza w przyszłości odpłatnie wynajmować.
Powołane na wstępie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) wyraźnie dopuszczają możliwość opodatkowania przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu najmu w formie zryczałtowanej, pod tym jednakże warunkiem, że umowy takie nie mogą być zawierane w ramach prowadzonej przez te osoby pozarolniczej działalności gospodarczej. Nadto, przepisy ww. ustawy zawierają określenie stawek procentowych podatku opłacanego w formie ryczałtu, które ustawodawca zróżnicował z uwagi na źródło uzyskiwanego przez osoby fizyczne przychodu. W przypadku zaś przychodu uzyskiwanego z tytułu najmu - w razie opodatkowania go w formie ryczałtu - należy zastosować stawkę 8, 5% jedynie do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro. Przychody przekraczające zaś wskazaną kwotę podlegają już opodatkowaniu według wyższej, 20 %, stawki.
Jak wynika z powyższego, w świetle powołanych przepisów należy uznać, że stanowisko Pani X w sprawie opodatkowania przychodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego 8,5 % ryczałtem - jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki