Ze stanu faktycznego wynika, że Podatniczka zakupiła w dniu 26.09.2002r. mieszkanie od Starostwa Powiatowego. Płatnośc została rozłożona na raty. Pie... - Interpretacja - DF/ 415 - 15/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. DF/ 415 - 15/05, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego wynika, że Podatniczka zakupiła w dniu 26.09.2002r. mieszkanie od Starostwa Powiatowego. Płatnośc została rozłożona na raty. Pierwsza rata w wys. 14.355,45zł została zapłacona w dniu zakupu tj. 26.09.2002r., a pieniądze pochodziły z pożyczki od rodziców. W dniu 14.04.2003r. Podatniczka sprzedała działkę zakupioną 25.04.2000r. za kwotę 26.605,55zł. Część pieniędzy w kwocie 15.455,83 zł przeznaczyła na zapłatę kolejnej raty za mieszkanie, resztę na zwrot pożyczki. W związku z powyższym Podatniczka pyta, czy sprzedaż w/w nieruchomości wolna jest z podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 . z późn. zm.) podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wys.10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m. in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu , a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Z zapisu tego wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na nabycie np. mieszkania, sprzedaż nieruchomości powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na nabycie tego mieszkania.
Momentem wydatkowania przez podatnika kwoty uzyskanej ze sprzedaży na nabycie określonych tym przepisie rzeczy lub praw jest data faktycznego wydatkowania przychodu.
W przedmiotowej sprawie będzie to data dokonania wpłaty drugiej raty na zakup mieszkania.

Przepis art. 21 ust.1 pkt 32 lit. e) w/w ustawy o podatku dochodowym przewiduje również zwolnienie przychodów, jeżeli podatnik pieniądze otrzymane ze sprzedaży nieruchomości wydatkuje na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Nie dotyczy on jednak spłaty pożyczek zaciągniętych od osób fizycznych.

W świetle przytoczonych przepisów tut. organ podatkowy uznaje, iż podatnik dotrzymał dwuletniego terminu wydatkowania środków ze sprzedaży działki tylko w stosunku do kwoty 15.455,83 zł przeznaczonej na spłatę raty za mieszkanie, dokonanej po sprzedaży działki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Wlkp. informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i jest wiążąca dla podatnika do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej