We wniosku z dnia 22.04.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indyw... - Interpretacja - IB/415/36/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. IB/415/36/05, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

We wniosku z dnia 22.04.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnejsprawie podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że będąc pracownikiem Sp. z o.o. ..., został Pan objęty planem nabywania akcji zagranicznej spółki - macierzystej, tj. ... Company z siedzibą w Stanach Zjednoczonych - polegającym na przyznawaniu opcji na nabycie akcji po cenie stanowiącej wartość akcji ... Company na giełdzie nowojorskiej w chwili przyznania opcji.

W 2005 r. dokonał Pan realizacji opcji z jednoczesną sprzedażą akcji na giełdzie nowojorskiej.

W tym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem o zasady opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji spółki macierzystej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz jej następna realizacja poprzez nabycie akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u podatnika.

Przychód powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. Przychód z tego tytułu stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a ww. ustawy.

Stosownie do treści powyższego przepisu za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choć nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art. 30b ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi - w analizowanym przypadku - na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ww ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 - za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów , akcji oraz innych papierów wartościowych.

Dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł.

Podlega on opodatkowaniu w odrębnym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT-38) składanym po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Jeżeli podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy - osiąga dochody ze zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (art. 30b ust. 5a).

Zasadę tą stosuje się odpowiednio w przypadku podatnika uzyskującego wyżej wymienione dochody wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (art. 30b ust. 5b).

Jak wynika z wniosku w 2005 r. uzyskał Pan przychód ze sprzedaży na giełdzie akcji nabytych w wyniku realizacji opcji pracowniczej.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie cena akcji z dnia przyznania opcji, powiększona o koszty transakcji (koszty administracyjne).

Uzyskany w walucie obcej dochód, stosownie do przepisu art. 11 ust. 3 ww. ustawy przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie.

Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie